Všichni tuší, že nějaká křivárna a že tam Stalin nechal 10. 4. 40 povraždit polské důstojníky. Ale jak se stalo, že měl vůbec tu možnost? Co se dělo ve východní Evropě v době těch krásných mírových let 1918-38?

Já vím, že všichni chodili do školy a měli přece dějepis 20. století. Tedy, také vím, že ho měli všichni, kde to ve školách stihli, a také že čím modernější dějiny, tím větší roli hraje jejich interpretace. Respektive, že stačí velmi málo – předložit vhodně sestavený výběr pravdivých informací, a už tím vytvářím nejen interpretaci, ale vlastní obraz naší minulosti.

My se třeba učili o tom, jak ve Španělsku ve třicátých letech bojovali proti sobě hodní republikáni proti zlým frankistům. Frankisté bombardovali a vraždili, zatímco republikáni… To je zděšení, když si přečteme třeba dobové noviny, nebo zjistíme jen trochu víc informací. Ano, občanská válka ve Španělsku nebyla o boji dobra se zlem. Byla zápasem dvou stran, kdy ani jedna si nezaslouží naše sympatie. Fakt, že Frankovi pomáhal Hitler, ještě z té druhé strany nedělá rytíře spásy a světla.

A podobné je to i s historií na východě Evropy. Pro rozsah blogu samozřejmě hodně zkrátím, ale možná že hodně čtenářů stejně bude překvapeno. Cože se to dělo v Rusku po té socialistické revoluci? Mír a láskyplné budování lepších zítřků? Občanská válka. A také v ní zapomeňme vklidu na uvažování o dobru a zlu. Ti, co to snad aspoň trochu mysleli vážně a poctivě, byli postříleni hned zpočátku – anebo uprchli do exilu.

Pokračovat ve čtení celého článku na: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=403861

12824 Celkem čtenářů 1 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2016/12/14027-angel-dark-angel.jpghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2016/12/14027-angel-dark-angel-150x150.jpgTomášHistorieSpolečnostVšechny rubrikyhistorie,ideologie,komunismusVšichni tuší, že nějaká křivárna a že tam Stalin nechal 10. 4. 40 povraždit polské důstojníky. Ale jak se stalo, že měl vůbec tu možnost? Co se dělo ve východní Evropě v době těch krásných mírových let 1918-38? Já vím, že všichni chodili do školy a měli přece dějepis 20....Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii