SedmáVlna.cz vznikla proto, že jsem snílek, a tváří v tvář politické realitě si sním o budoucnosti země, kde žiju.

Česko 2040 je má vize. Napsal bych volební program, kdybych někam kandidoval. Budou-li se jí inspirovat jiní politici, možná ani nikdy nebudu a budu její realizaci přát jiným. Ale vyloučit svojí aktivní účast nechci. Každopádně, pokud mě potkáte někde v politice, tady najdete vize, o které mi jde; pokud se budu angažovat v politice, tak proto, abych je změnil v realitu.

V menu budou časem přibývat některé oblasti rozepsané podrobněj. Zatím je tam Vzdělání a Obrana. Asi se nikdy nebudu snažit popsat všechny, nebo aspoň ne do takové hloubky. Něčeho se musí ujmout někdo další. (Berte to jako výzvu!)

Moje vize společnosti v roce 2040

Sním o tom, že v roce 2040 tu bude stále mír, že tu bude otevřená sekulární společnost, která nepřipustí bujení totalitních ideologií v jakémkoli kabátě zaříkávajících se jakýmikoli názvy a hesly. Sním o tom, že tu svobodnou společnost plnou svobodných lidí bude po formální stránce zajišťovat sekulární pluralitní parlamentní demokracie a ne jakákoli divnovláda, v níž by tou nejvyšší autoritou byl kdokoli jiný než občan – volič.

Věřím, že tu zůstane občanská společnost, ve které být občanem znamená práva, výsady, i povinnosti, že občanství a jeho získání není automatické a dosažitelné pro každého, kdo jde právě kolem, že je potřeba sdílet civilizační a kulturní hodnoty, které nás spojují, a ochotu hájit je před všemi, kdo by na naší společnosti a její životní úrovni chtěli parazitovat a měnit ji k svému obrazu.

Sním o svobodné zemi, kde žijí svobodní, hrdí lidé, kteří si uvědomují svou hodnotu a své kořeny a nenechají sebou lomcovat jakýmikoli -ismy. Sním o budoucnosti, kde se stát stará právě jen o to, kde je opravdu nezastuppitelný, a v ostatních věcech se lidem neplete pod nohy, natož by jim diktoval něčí představy o tom, co je “dobro” a co je “správné”.

Protože svoboda je víc než “dobro”. Už jen proto, že svoboda je objektivní, zatímco představy o “dobru” máme každý své.

Na Sedmé vlně píšu proto, abych svět tímhle směrem pohnul, i kdyby to bylo jen o milimetr, a třeba inspiroval i další lidi. Protože věřím, že to má smysl.

Program oblast vzdělání >>

12373 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů