Severokorejský despota Kim nechal vydat seznam oficiálně schválených účesů. I s obrázky. Kdo by se chtěl česat jinak, je zločinec. Upřímně se tomu zasmějeme. Neměli bychom: Sami totiž státu dovolujeme něco mnohem strašnějšího, dovolujeme, aby jeho úředníci znovuzavedli jednotnou vzdělávací cestu, jednotnou školu.

Nařízení jednotných přijímacích zkoušek na SŠ ničím jiným není. Je to výraz bezmezné arogance. Demonstrace přesvědčení o vlastní univerzální neomylnosti.

Když v roce 2001 přišla tzv. Bílá kniha, byl to konečně rozumný krok, který naší vzdělávací soustavu posunul blíž moderní svobodné společnosti. Vznikly rámcové vzdělávací programy, které vytyčovaly základní mantinely a v jejich rámci pak školy vytvořily školní vzdělávací programy. A ty byly logicky na různých školách různé. Logicky říkám proto, že děti jsou různé. Rodiče jsou různí. Preferují různé životní filosofie, mají různou úroveň schopností – a logicky mají právo na svobodný výběr té vzdělávací cesty, která je pro ně nejlepší.

Na úrovni střeních škol se to může projevit už třeba tím, že si vybírají uchazeče podle kritérií, které jsou určující pro danou školu, pro daný žebříček hodnot.

V okamžiku, kdy nařídíme zkoušky jednotné, uděláme další krok k tomu, že z ředitelů středních škol děláme blbce. Nesvéprávného ocasa, který nesmí rozhodovat o tom, jaké studenty přijme, nesmí rozhodovat o tom, jaké učitele přijme a reálně ani nemá příležitost rozhodovat o tom, jak bude na své škole hospodařit, protože většinu peněz dostává už rozškatulkovaných. Na post ředitele školy evidentně stačí debil, který se umí podepsat a netrvá mu ten podpis moc dlouho, aby dvakrát ročně stihl podepsat všechna vysvědčení.

Na úrovni základních škol to způsobí vygumování školních vzdělávacích plánů. Žádná různost, pakáži! Základní škola se opět změní v přípravku na přijímačky na školu střední. Nemyslím, že by ministr došel k přesvědčení, že žáci jsou stejní, že nejsou různí a nemají různé vzdělávací potřeby a jejich rodiče třeba nemají různé představy o tom, jaké vzdělání svým dětech chtějí dopřát. Ono ho ani nenapadlo o tom uvažovat. Stejnost žáků je pro něj dlle všech dokumentů, které za jeho působení opustily zdi bývalého kláštera v Karmelitské jasnou věcí.

Ani na okamžik, prosím, neuvažujte, že se to kdekoli pozitivně projeví na kvalitě. Tentýž ministr ve své strašidelné Strategii 2020 plánuje, že 60% populace bude mít vysokoškolský diplom (tedy logicky ho budou mít i lidé s řádově IQ 90) a maturitu musí mít i lidé s IQ lehce pod 75-80. Takže úroveň přijímaček bude muset nastavit pro ně.

Pokračovat ve čtení na: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=420695

7208 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
TomášSpolečnostVšechny rubrikyVzdělání a vzdělávací politikajednotná škola,přijímačky,školaSeverokorejský despota Kim nechal vydat seznam oficiálně schválených účesů. I s obrázky. Kdo by se chtěl česat jinak, je zločinec. Upřímně se tomu zasmějeme. Neměli bychom: Sami totiž státu dovolujeme něco mnohem strašnějšího, dovolujeme, aby jeho úředníci znovuzavedli jednotnou vzdělávací cestu, jednotnou školu. Nařízení jednotných přijímacích zkoušek na SŠ ničím...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii