26. 2. 1361 se v Norimberku narodil syn císaře Karla IV., Václav. Osoba opředená mnoha mýty, pověstmi a divokými historkami – takové bylo jeho panování. A je zajímavé si ho připomenout a uvědomit si, jak moc jeho obraz, který známe z Jiráska nebo slavné Vávrovy filmové epopeje, se shoduje s realitou. Ve starších filmech bývá ukazovaný jako ten hodný a navíc český panovník, zatímco jeho bratr Zikmund jako ztělesnění proradnosti a ještě k tomu jako zlý Němec. Jaká byla skutečnost?

Evropa 1378První, co nás klame, je přemýšlení, jestli byli Češi, Němci, nebo co vlastně. Ve středověku takhle nikdo nepřemýšlel a u šlechticů a panovníků zvlášť to bylo úplně mimo úvahy. Prostě byli českými panovníky a tím to končilo. Jakou řečí mluvili? Jan Lucemburský i Karel IV. nejraději francouzsky, protože to byl jazyk, ve kterém vyrostli, ale oba mluvili stejně dobře německy a samozřejmě latinsky. Karel se navíc naučil i trochu česky, ale nejspíš to nikdy nebyl jemu nejbližší jazyk, byť se to kronikáři snaží zdůrazňovat. A oba danými jazyky nejen mluvili, ale samozřejmě četli a psali, protože jak Jan, tak Karel pár let studovali práva na pařížské Sorbonně. S Blankou z Valois Karel jistě mluvil francouzsky a francoužštinu jako mateřský jazyk měly i dvě nejstarší Václavovy sestry.

Karlovi synové už nestudovali na Sorbonně, ale měli domácí učitele, a to všichni tři ty nejlepší, jaké mohli mít. Kromě němčiny se tedy naučili číst a psát i francouzsky a latinsky a také se naučili mluvit trochu česky. Václav asi nejlépe. Na českém královském dvoře v té době se mluvilo automaticky německy – a přesto se dotyční považovali za české šlechtice. Kterými navíc opravdu byli.

Pokračovat ve čtení na: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=397967

2128 Celkem čtenářů 12 Dnes čtenářů
https://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2017/01/evropa1378.gifhttps://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2017/01/evropa1378-150x150.gifTomášHistorieVšechny rubrikyhistorie,středověk26. 2. 1361 se v Norimberku narodil syn císaře Karla IV., Václav. Osoba opředená mnoha mýty, pověstmi a divokými historkami - takové bylo jeho panování. A je zajímavé si ho připomenout a uvědomit si, jak moc jeho obraz, který známe z Jiráska nebo slavné Vávrovy filmové epopeje, se shoduje...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii