V posledních letech se v rejstříku našich politiků objevují iluze, které jsou tak svůdné, jako mylné. Jednou z nich je, že dobrý manažer bude dobrým politikem. A je jedno, že momentálně tuto iluzi maluje manažer, který by bez miliard tekoucích v podobě dotací, tedy významné podpory ze strany daňových poplatníků, nikdy žádného úspěchu nedosáhl.

Důvod, proč to nemůže fungovat z principu je velmi prostý: Stát existuje kvůli něčemu úplně jinému než firma. Smyslem existence firmy je přinést zisk svým akcionářům. A ke splnění cíle se použijí určité metody řízení a určité mechanismy. Stát tu ale není od toho, aby vydělával peníze. Dokonce tu není od toho, aby jedněm bral a druhým rozdával. Naopak, stát je tu od toho, aby se co nejvíce upozadil a vytvořil svobodné bezpečné prostředí pro své občany – a nepřekážel jim. Manažer ekonomicky úspěšné firmy tedy bude podnikat zhusta přesně protichůdné kroky proti politikovi, jež chce hájit svobody občanů.

Stát řízený jako efektivní firma není nic, z čeho bychom měli mít radost.

Pokračovat ve čtení celého článku na: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=396011

3164 Celkem čtenářů 3 Dnes čtenářů
TomášSpolečnostVšechny rubrikyspolečnostV posledních letech se v rejstříku našich politiků objevují iluze, které jsou tak svůdné, jako mylné. Jednou z nich je, že dobrý manažer bude dobrým politikem. A je jedno, že momentálně tuto iluzi maluje manažer, který by bez miliard tekoucích v podobě dotací, tedy významné podpory ze strany daňových...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii