Jak se miliardář zbaví majetku?
Věnuje ho do svěřeneckého fondu! Je to jednoduché a na volliče to zapůsobí. Co to bude pro dotyčného znamenat reálně?
Říjeme jim prostě Pracháč, Správce, Rentiér, Fond. Pracháčkvůli střetu zájmu „odevzdá“ své firmy do svěřeneckého fondu.
Pracháčtím na určenou dobu přestane vykonávat práva majitele, a ta místo něj začne vykonávat Správce fondu. Toho jmenuje ovšem Pracháč. Nepochybujme, že Správce bude zcela loyální a pravidla koneckonců nastavená tak, že Správce bude mít manévrovací prostor naprosto přesně vymezený a neudělá nic, co by se Pracháčovi nelíbilo.
Budou firmy vložené do fondu vydělávat? Ano, stále stejně, jejich chodu se to nedotkne.
Budou formy vložené do fondu čerpat dotace? A budou vstupovat do veřejných zakázek? A čeká někdo něco jiného? Jen Pracháč bude moci veřejně říkat, že ty firmy nejsou jeho. Čistě právně bude mít navíc v tu chvíli pravdu. Nebude proto problém, aby sám třeba z pozice ministra podepsal smlouvu s jednatelem některé z těch firem, protože „majitelem“ je přece fond.
Kdo bude inkasovat zisk a stane se Rentiérem? To záleží, jak Pracháč řekne. Pokud určí například své děti nebo manželku, budou to oni. Tedy tak jako tak půjde o přihrávku do rodinného rozpočtu. Pokud určí, že se celý zisk reinvestuje, firmy porostou, přestože papírově zůstanou v účetní ztrátě (děje se to vždy, když firma masívně roste a investuje). Protože účetně nebudou vykazovat zisk, bude Pracháč moci veřejně ventilovat, že přece všichni vidí, že co se svému podnikání nevěnuje, celý holding se propadl do červených čísel a on sám toho ale nelituje, protože to je nutná oběť položená na oltář národa. Až na to dojde, vzpomeňte na tenhle článek.
Bude to navždy? Pokud se Pracháč rozhodne, že to bude pouze dočasně na dobu jeho politického angažmá, tak nikoli. Řekněme po pěti-deseti letech se mu firmy vrátí se vším všudy. Ale spíš dřív, zákon o střetu zájmu se po příštích volbách změní nebo ho příští sněmovna úplně zruší, vsaďte se. Pokud za tu dobu čilým (a konečně legálním!) přisátím na veřejné finance nabobtnají a zbohatnou, vrátí se mu větší, bohatší, mocnější.
Zdá se vám to jako poctivé řešení střetu zájmu, nebo je to čistá vychcanost, jak oblbnout jednodušší voliče? Nechám na vás.
Šlo by to vůbec vyřešit poctivě? Obtížně, ale něco by udělat šlo:
- Správce by ve statutu fondu dostal zákaz čerpat dotace z veřejných zdrojů a obchodovat se státem.
- Zisk z fondu by netekl rodinným příslušníkům, ale Pracháč by ho věnoval do státního rozpočtu. Nemyslím „na charitu“, myslím právě do státního rozpočtu. Byli bychom jinak překvapeni, co vše se dá schovat pod pojem charita, a kdo všechno provozuje charitativní organizace. Přecedění přes „charitu“ by navíc bylo geniální daňovou kličkou, jak zisk daňově optimalizovat.
- Pokud naroste hodnota firem vložených do fondu, Pracháč odevzdá rozdíl do státního rozpočtu, stejně jako v předešlém bodě.
Máte pravdu, ty tři body jsou naprostá utopie. Proč by to dělal?! Vždyť najde dostatek natolik jednoduchých voličů, že by ho volili, ani kdyby celé to maňáskové divadlo se svěřeneckým fondem nezahrál. Leda by jim to někdo trpělivě a vytrvale vysvětloval.
Zdroj: https://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=579073
P.S. Pracháč Babiš se meziím stal premiérem Babišem. Jeho, tedy ten holding, který „nevlastní“, za minulé volební období obchody se státem vydělal přes 40 miliard. Tam, kde se něco nepovedlo, jako třeba podvodně získaná dotace na Čapí hnízdo, tam to zacvaká daňoví poplatník. Co myslíte, povede se i v příštím volební období obchodem se státem zdvojnásobit majetek tohoto holdingu?
Napsat komentář