K tomuto článku mě dovedlo sledování, jak vláda manipulovaná lobisty přistupuje k současné covidové krizi. Ale nejdříve od covidu maličko odbočím k oněm lobistům:

Výroba automobilů v Evropě se blíží k největšímu otřesu od dob svého vzniku. Příčinou bude synergie green deal se vším, co k tomu patří – nové absurdní litimity, masívní podpora eletroaut – která i přes tuto nesmyslnou podporu z veřejných zdrojů zůstanou mimo ekonomické možnosti většiny kupujících, a současně masívní nástup aut z Číny, která se dostala na kvalitativně srovnatelnou úroveň za zlomek ceny. Postcovidová situace bude navíc taková, že tragicky naroste podíl lidí, kteří budou bojovat o uhájení holé existence o dostupnosti koupě nového automobilu vůbec nemluvě. Můj odhad je, že během 5-10 let bude propad prodeje – a tím i výroby – nových automobilů kolem 80%. Bez radikálních politických změn na úrovni EU se tento trend nezastaví. A ty  změny nepřijdou. Můžeme sice debatovat nad tím, je-li to dobře nebo ne, ale tím se věci nezmění – počítejme s tím, že k této situaci dojde.

V České republice bude propad v oblasti automotive pravděpodobně ještě trochu větší. A to proto, že automobilky budou hledat cestu restrukturalizace a vlády v jejich domovských zemích je budou tlačit do toho, aby nepropouštěly domácí kmenové zaměstnance a ořezaly dodávky od zahraničních (tedy našich) dodavatelů, přičemž cenu si postupně budou umět snížit ještě větším zapojením robotizace a umělé inteligence. Jednou z mála možností, jak naše domácí dodavatelské firmy budu moci krátkodobě obstát, bude ještě nižší cena – a tedy ještě větší propad reálné mzdy vůči stejným profesím v zemích mateřských firem. Lapidárně: Naše mzdy se německým nebudou přibližovat, naopak. A ani to nepomůže katastrofálnímu nárůstu nezaměstnanosti.

Co to dlouhodobě znamená? Automotive je mrtvý kůň. Ještě chvíli bude vytvářet iluzi, že je pro naši ekonomiku důležitý, ale jakákoli podpora automotive průmyslu je jízdou na mrtvém koni, kterého vykrmujeme a považujeme za koně posvátného.

A teď z druhé strany: Velké průmyslové podniky jsou největším zdrojem nákazy Covidem. Jsou reálně nebezpečnější než služby, školy a maloobchody, které jsme zavřeli a pracujeme na jejich systematické likvidaci. Navíc jakákoli parodie na lockdown, kterou vláda předvádí, bude absolutně neúčinná bez aspoň třínedělního zavření velkých průmyslových podniků.

Ano, mají své lobisty a tedy vláda odmítá poškodit jejich ekonomické zájmy. Ve skutečnosti ekonomické zájmy jejich zahraničních vlastníků. A tak likviduje malé a střední podniky a OSVČ, poškozuje vzdělání celé jedné generace dětí (protože ti všichni lobisty nemají), a především se členové vlády se stávají přímo osobně – a podle mě i trestně – odpovědnými za tisíce, či spíše desítky tisíc zbytečných úmrtí, ke kterým by při odpovědném řízení země nemuselo dojít. Vláda, resp. lobisté průmyslových brontosaurů, to odůvodůjí to tím, že bychom jinak nebyli dost spolehlivými partnery …v automotive průmyslu.

To, co vláda dělá, je vykrmování mrtvého koně, který předstírá, že nás někam doveze, přičemž cenou za to jsou desítky tisíc mrtvých, nejspíš statisíce rodin, které se propadnou na hranici chudoby a do fatálních existenčních problémů, zničíme oblast služeb a celou generaci dětí obereme o vzdělání.

Mimochodem – chování premiéra a charakter jeho počínání i sebeprezentace během covidové krize mi připadá jako dostatečný nepřímý důkaz, že Agrofert nemohl vybudovat aktivitami podnikatelskými, ale výhradně kriminálními.

Nechci plakat nad tím, co vláda měla udělat už v říjnu. Co může udělat nyní je opravdový reálný lockdown, který bude zaměřený především na velké průmyslové podniky a velké korporáty – bez ohledu na vřískot jejich zahraničních vlastníků a místních lobistů. Na tři týdny, ale (konečně) poctivě a doopravdy.

Souběžně musí dojít naprostému přehodnocení plynulosti a rychlosti vakcinace. Izrael stihl od ledna naočkovat přes polovinu populace. Kromě absolutní nekompetentnosti vlády a jejího předsedy neexistuje důvod, proč se naše země pohybuje v řádu jednotek procent. (Ano, můžeme se bavit o tom, že covidová situace ukázala transparentně nekompetentnost a totální selhání Evropské komise a otřásá důvěryhodností celé EU, ale to nemá cenu.) Pokud bychom ve Strakovce měli vládu (a ne bandu gangsterů), mohla tato vláda situaci řešit. Ve skutečnosti při srovnání ceny, kterou nás stojí měsíc lockdowu, a ceny za vakcíny pro celou populaci, jasně vychází, že vláda měl nakoupit vakcíny za jakoukoli cenu a masívě investovat do očkovacích center, steně jako Británie a Izrael, protože ani předražená vakcína a její aplikace nejsou tak drahé jako jediný z řady měsíců lockdowu v ČR.

A třetí opatření, které by vláda měla během lockdwnu udělat, je konečně začít trasovat a testovat bez toho, že by si Agrofert z testování udělal (další) penězovod ze státní kasy.

Já vím, že ke změně nejspíš nedojde, protože jediná možná změna by byla proveditelná jen s okamžitou výměnou politické reprezentace, která racionálně vzato neproběhne. Kdo ví, co proběhne po podzimních volbách a upřímně vidím jen několik špatných a žádnou dobrou alternativu.

Ale přál bych si ji.

Pokud by zemi řídili lidé s minimální úrovní strategického uvažování, podporu by naopak soustředili na rozvoj služeb a především – a v naprosto zásadní míře – na rozvoj a kvalitu vzdělání. Existuje jediná naděje, jak naši zemi (nejen) ekonomicky dostat z propadající se tendence. A tou nadějí je kvalitní vzdělání všech jejích občanů. Vzdělání pro 21 století. A to nejen vzdělání dětí, ale budeme potřebovat promyšlený masívní systém rekvalifikací a podpory vzdělání pro všechny, kteří kvůli postcovidové a automotive krizi přijdou o obživu. Do oblasti vzdělání by měla být napřena naprosto nadstandardní systémová podpora státu. Splnění závazku 6% HDP pro školství je jenom částí této podpory. Budoucnost naší země a jejích obyvatel nevznikne v motovnách a průmyslových podnicích, ale ve školách a dalších vzdělávacích institucích.

2747 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2021/03/dead-horses-2.jpghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2021/03/dead-horses-2-150x150.jpgTomášEsejeSpolečnostVšechny rubrikyK tomuto článku mě dovedlo sledování, jak vláda manipulovaná lobisty přistupuje k současné covidové krizi. Ale nejdříve od covidu maličko odbočím k oněm lobistům: Výroba automobilů v Evropě se blíží k největšímu otřesu od dob svého vzniku. Příčinou bude synergie green deal se vším, co k tomu patří – nové...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii