Já tomu nějak nerozumim. Najednou to vypadá, že kdo nosí respirátor, je kolaborant. No… já ho nosím od chvíle, kdy mi přišel první balík s tím tehdy vzácným obsahem, kdy jsem si při distribuci respirátorů připadal jako drogový dealer. Ale vemu to postupně:

Je tady hnusný virus který tropí hnusné nemoci, na který celkem nenulové procento nemocných umírá, a ti, co se vyléčili, zhusta mají dlouhodobé náledky? Je. To nejde okecat. Nevymysleli si to židobolševičtí ilumináti ani ještěří lidi, aby nás zotročili, ta epidemie tu prostě je a je vlastně vedlejší, proč k ní došlo. (Vlastně k ní došlo proto, že k ní matematicky vzato dojít muselo. Kdo je trochu magor jako já a aspoň maličko se pokusil nastudovat teorii disipativních množin a chaosu, pochopí, že to tak je. Svět je dneska propojený natolik, že vytváří natolik komplexní strukturu s dostatečým počtem interagujících uzlů, že vznik této – a bacha – po ní dalších – pandémií je jenom otázka času. A pak naší připravenosti. Tohle je test, přijdou horší.

Můžeme to zvládnout? Ano dokud se nezahltí naše zdravotnictví, bude mortalita poměrně nízká. Jakmile se nemoc bude šířit trochu rychleji, zdravotní systém se zahltí a zkolabuje – a mortallita od toho okamžiku poskočí nelineárně. Třeba o řád. Takže má smysl to řešit na globální úrovni? Ano, jestli nechceme odepsat viditelných pár procent populace, musíme to řešit.

Objevila se vakcína. Ha! Není ale vyzkoušená a může přinášet rizika, vždyť ji spíchli za půl roku! No, za půl roku ji nespíchli, plynule navázali a předchozí výzkumy. Na mRNA vakcíchách se pracuje asi 7 let, na vakcíně proti SARS (vzpomeňme, že Covid je SARS2) se pracuje 15 let. Takže když se do toho loni napumpoval dostatek peněz a zkrátily některé termíny, dalo se to dobře stihnout.

Jetli je to zcela bez rizika? To samozřejmě není. To budeme vědět za pár let. A to přesto, že nám opravdu nepřepíše DNA, jak už také koluje mezi absolventy vysoké školy života. Co víme už teď, že nemoc samotná je tak riziková, že i když zjistíme, že tahle vakcína má nějaké dlouhodobější vedlejší účinky, bude riziko vakcinace tak asi o čtyři až víc řádů nižší než riziko samotné nemoci.

Neboli – není to zázrak, nevyřeší to škrtem pera vše, ale zaplať Bohu, že tu ta vakcína je. I když tu a tam dokonce někdo zemře (zatím vždy to byl pacient, u kterého jeho lékař měl očkování předem vyloučit s ohledem na špatný zdravotní stav), je to stále skvělý poměr. Pokud po vakcinaci desítek milionů lidí několik z nich zemře, je to smutné, ale statisticky nad epidemií vedem na celé čáře. Uvažte, že statisticky vychází, že každý osmý hospitalizovaný na Covid zemře buď už v nemocnici, nebo docela krátce po propuštění, a většina vyléčených se měsíce vyhrabává a zotavuje – s rizikem, že některé orgány budou mít poškozené nadosmrti. Jestli za vakcínou stojí parchant Bill Gates, tak je to v jeho karmě konečně záslužný krok, který srovnává vše předchozí systémem MS-Windows 3.1 počínaje. 

A teď k vládním opatřeím – jsou správná a rozumná? Ne. Jsou úplně špatná. Zcela nedůsledná, v některých ohledech příliš měkká, v jiných úplně nefunkční. Likvidují ekonomiku, zvlášť střední třídu, maskují roztočené kohouty mrhání veřejnými penězi a boji proti nemoci nepřispívají

Takže je dobrý nápad bojovat proti vládě tím, že budu jezdit metrem i bez toho pitomého hadru na nase? (Strčím si ho pod nos, abych byl z obliga a cítil se aspoň trochu jako partyzán?) Není. Je to úplně popletený nápad. Ruška resp. respirátor patří totiž k těm nejspolehlivějším a nejjednodušším, nejlevnějším a nejúčinnějším metodám, jak tu bestii zaříznout v jejím šíření. Dneska je u nás bambilion respirátorů na trhu. FFP2 i FFP3 jsou relativně za pár korun, dostupné jsou i respirátory s výměnnými filtry, dají se koupit sterilizační nádobíčka, které vám dovolí řadu věcí recyklovat. Prostě chodit dneska do obchodů, nákupáků, MHD a na další místa bez respirátoru je hloupé. Ne kvůli nějakým idiotským nařízením. Kvůli sobě, své bezpečnosti, a kvůli ohledům k ostatním.

Že vláda o něčem takovém uvažuje zavést povinně, nás nesmí plést. Kdyby vláda byla co k čemu zrovna tohle nařízení tu platí už od září nonstop a nediskutuje se o něm. Jedno z fatálních selhání vlády spočívá v tom, že z populistických důvodů vyhlašuje potřebná opatření pozdě a vyhlašuje je nedostatečná.

Další selhání vlády spočívá v tom, že likviduje ekonomiku, přestože to není potřeba. Když se díváme do statistiky, kde se lidé nakazili, dává smysl poslat co nejvíc kancelářských krys do homeffice, zavřít velké nákupáky (které stejně mají fungující velké eshopy), vyhnat diváky z fotbalových tribun. Je na velkou diskusi, jak omezit riziko šíření nákazy ve školách (které kupodivu není tak velké). A mimo diskusi je, že vynucené distanční vzdělávání je ze se strany ministerstva školství absolutně nezvládnutá a promrhaná šance dostat podobu vzdělávání do 21. století. Už vůbec nemluvě o tom, že nejvíc budou biti děti, které by se zvládáním školy měly problémy i bez distančních … ehm nezvládaných forem. Možná má smysl zavřít hospody někdy po 22 hodině a zavřít i noční kluby, stejně jako minimalizovat pohyb tam, kde je skrumáž lidí (třeba nákupní střediska, že), ale plošné zavírání restaurací, stejně jako plošné zavírání malých obchodů smysl nedává.

Nehledě na to, že naše vláda – na rozdíl od vlád sousedních civilizovaných zemí – postupuje nahodile, nepředvídatelně, bez koncepce, v naprostém chaosu, který šíří čobolák v jejím čele. A osobně doufám, že dojde na kriminální vyšetřování jedné dlouhé šňůry lidských a manažerských selhání klíčových ministrů.

Ale pozor: Vnímejme, že epidemie a její vážnost a selhávání vlády, která není ani schopná zajistit průběh zmíněné vakcinace (nemluvě o EU, která není schpná je ani objednat, přestožže si na objednání vakcíny vymínila monopol), jsou dvě úplně odlišné věci.

Bojovat proti vládě má smysl. Ale ne tím, že ze sebe uděláme hlupáky, kteří popírají zcela evidentní věci. Já bych mezi metody boje zařadil nošení respirátoru a dodržování hygienických pravidel. Dává to smysl. To je totiž jedno z nejúčinnějších opatření, které pomůže epidemii zastavit.

2746 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
https://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2021/01/26parenting-antivax-convo-videoSixteenByNineJumbo1600-1024x575.jpghttps://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2021/01/26parenting-antivax-convo-videoSixteenByNineJumbo1600-150x150.jpgTomášEsejeSpolečnostcovid,epidemie,ochrana zdraví,respirátorJá tomu nějak nerozumim. Najednou to vypadá, že kdo nosí respirátor, je kolaborant. No... já ho nosím od chvíle, kdy mi přišel první balík s tím tehdy vzácným obsahem, kdy jsem si při distribuci respirátorů připadal jako drogový dealer. Ale vemu to postupně: Je tady hnusný virus který tropí hnusné...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii