Protože je léto, rád bych vás vzal na výlet hodně hodně daleko, přes propast času, prostoru… až do jiné reality. Do larpu.

Pro ty, co neznají onu tajemnou zkratku – LARP (live action role playing) je “živá” hra, jejíž účastníci přijmou předem vytvořené role hrdinů v příběhu (ten má svůj obrysový scénář) a tedy vstoupí do pocitů a jednání postavy žijící v určitém sociálním systému. Je to něco na pomezí improvizačního divadla bez publika, zážitkové hry, často s velkými psychoterapeutickými dopady, někdy i s velkým potenciálem vzdělávacím. Hraje se ovšem především sám pro sebe, pro vlastní prožitek – a pak samozřejmě pro ostatní hráče. Larp je výlet do jiné reality

Účastníci dostanou postavy v příběhu, přečtou si, co je jejich postava zač, jakou má minulost, zjistí, jak je příběh rozehraný a co je cílem jednotlivých postav. A pak se změní ve svou postavu a ocitnou se v jiné realitě. Iluze této jiné reality je podpořena kostýmem, prostředím, rekvizitami. Ve hře si pak počínají tak, jakoby se opravdu ocitli v herní realitě. Organizátoři do hry vstupují různými podněty a pomáhají postavám v jejich “životě” i dosažení jejich cílů.

Co se během této hry stane? Hráči mají možnost prožít si jednání úplně jiných postav, mají možnost jednat způsobem, jak by si v realitě nedovolili, nebo jak by si ani dovolit nechtěli. Na dobu hry se mohou stát někým úplně jiným. S jinou minulostí a hlavně jiným charakterem. Takže kromě prožitku jim to přinese obrovské poznání, jak myslí a vidí svět jiní lidé.

Pokud do hry vstupuje tým, děje se s ním ovšem ještě něco na vyšší úrovni: Hra zbourá sociální vazby a struktury z reálného života, a donutí hráče žít v sociálním systému herním. Tím se otevřou nové hranice, nové vazby, nová poznání.

Hráči po skončení sdílejí dojmy, zážitky a poznatky, takže hra je zakončená určitou “katarzí” – jednak aby její efekt byl co nejvyšší a jednak aby si hráči ze hry neodnášeli různé nechtěné emoce do života. Hraní larpů totiž často odkrývá různá citová zranění z dřívějška, odkrývá různé bloky a negativní afirmace, které si neseme už od dětství. Dobrý larp to často rozkryje a otevře – a kvalitní organizátoři jsou zhusta lidé s psychologickým vzděláním nebo zkušeností, a dovedou s takto rozbouřenou osobností pracovat k jejímu vlastnímu prospěchu. Mnoho lidí larp totiž změní a jeho rozměr terapeutický a přínos pro rozvoj osobnosti je u kvalitních her značný.

Legie - Sibiřský příběhPrvní larpy vznikly na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Inspirací pro ně byly zejména fantasy příběhy a tak nejstarší larpy se odehrávaly ve fantasy světech, často měly podobu „bitvy“ nebo nějaké hrdinské ságy. Těto larpům se často říká dřevárny, podle dřevěných mečů, kterými se v nich bojuje. Postupně ale nabíraly sofistikovanější podobu a lerp dávno není běháním po lese s dřevěným mečem a v prostěradle místo pláště. Dnes to většinou už jsou hry úplně jiné.

První velkou skupinou larpů jsou velké dramatické výpravné hry. Trvají většinou celý víkend, nebo i prodloužený víkend. Účastní se jich desítky hráčů, pracuje se s kostýmy, dobře vybraným prostředím, jejich námět někdy je i ze světa fantasy, ale častěj jde o hry se zaměřením historickým, nebo naopak dystopickým nebo postapokalyptickým, a běžné jsou i hry na náměty fiktivních příběhů ze současnosti.

Svým způsobem extrémní jsou dlouhodobé hry, kterým se říká městské larpy. Ty se odehrávají v současnosti, trvají i několik týdnů nebo měsíců a hráči jimi prolínají svůj běžný život.

Na druhém konci spektra jsou komorní larpy. Ty trvají několik hodin (většinou méně než 6) a hra je psaná pro několik hráčů (většinou méně než 10).

Larpy jsou různou měrouskriptované– jako hráč se dovídáte nejen o prostředí, situaci, svém charakteru, ale často jsou během hry různé okolnosti, které jako postava nemůžete změnit, prostě se stanou, a občas jako součást role a svého charakteru dostanete i skript, tedy některé věci nebo rozhodnutí musí vaše postava udělat ať chcete nebo ne, protože, kdyby neudělala, pokazí tím hru nejen sobě, ale i ostatním.

Míra skriptování a použití skutečných nebo symbolických rekvizit se u různých her velmi liší. Takže někdy je larp blíže spíš onomu prožitkovému divadlu, jindy je to velice volná hra na dané téma.

Hodně čtenářů, pokud sem dočetli, si možná řekne, že larp je třeštění pro náctileté nerdy, jenže ono je to možná úplně jinak. Larp je druh zábavy, který se třeba ve Skandinávii už zavedl a zdomácněl. U nás tato doba velmi brzo přijde. Tak jako jsme zvyklí chodit do kina nebo divadla, bude běžnou formou aktivní chytré zábavy hraní larpu. Namísto partie kvalitní deskovky si mnoho lidí půjde zahrát pěkný komoráček a místo víkendového válení se vyrazí na větší výpravný larp, který jim přinese hluboké a intenzívní prožitky. Larp se během krátké doby stane přirozenou formou zábavy pro všechny lidi bez rozdílu věku.

A stejně tak vzdělávací larp (v knížce Škola pro třetí tisíciletí jsem jim ještě říkal Námětová hra) dokáže žáky a studenty zatáhnout do situace způsobem, jaký jinými prostředky nedokážete. Dějepis nebo společenské vědy učené přes larp jako metodu se najednou dostanou na úplně jinou úroveň.

Larp má totiž mnoho kouzel a bonusů. Na rozdíl od divadla nebo filmu z vás totiž učiní přímého aktéra. Každý hráč je sám sobě hlavním hrdinou svého larpového příběhu. To, o čem při čtení napínavého příběhu, nebo sledování historického filmu sníte, můžete prožít na vlastní kůži.

Jestli jsem vás trochu navnadil a říkáte si, kde byste si nějaký (pro začátek třeba malý komorní) larp mohli zahrát, mám pro vás pár webových adres jako inspiraci:

http://www.hrajlarp.cz

http://larpovadatabaze.cz

http://albigensti.cz

http://cestycasem.cz

https://www.facebook.com/groups/larp.pozvanky/?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/larpcz/?fref=ts

https://www.facebook.com/albigensti?ref=ts&fref=ts

http://hrajularpy.cz

http://www.crex.eu/zazitky

http://www.larp.cz

http://www.larpard.cz

(Notoričtí hráči a znalci larpu mi prominou určitou polopatičnost a zjednodušení nutná pro obecnou srozumitelnost lidem z mimolarpového světa. Stejně tak mi odpusťte, že ty webové adresy nejsou kompletní a určitě jsem mnoho webů opoměl – nechtěl jsem tu spáchat vyčerpávající rozcestník, k tomu jsou určitě lepší zdroje, ale opravdu inspiraci hlavně pro dosavadní nehráče, by mohli někde začít, našli si hru, kterou svůj stav “ne-hráče” mohli změnit na stav “hráč”.)

Zdroj: https://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=472333

SaveSaveSaveSave

SaveSave

3356 Celkem čtenářů 1 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2015/08/hostina-1024x546.jpghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2015/08/hostina-150x150.jpgTomášEsejelarpPsychologie a osobnostní rozvojVšechny rubrikyAlbigenští,hraní rolí,larp,osobnostní rozvojProtože je léto, rád bych vás vzal na výlet hodně hodně daleko, přes propast času, prostoru... až do jiné reality. Do larpu. Pro ty, co neznají onu tajemnou zkratku - LARP (live action role playing) je 'živá' hra, jejíž účastníci přijmou předem vytvořené role hrdinů v příběhu (ten má svůj...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii