Hráči, anebo jak se prolíná svět larpu, filmu, knížek a reality. Jdu se podělit o malé making off knížky Hráči.

Příběhy se klubaly několik let a měly složitou genezi a pro jejich rozsah jsem je rozložil do tří volně navazujících pokračování. Protože je to příběh hráčů larpu, rpg a online stříleček, dalo by se čekat, že jde o citace z našich (nebo i cizích) her – které nadete na http://cestycasem.cz. Co najdete – můžete je zažít! Jenže ani ty hry nejsou prvopočátkem.

Hráči totiž vznikli nejdřív jako filmový scénář (v roce 2018) a v něm jsou citace několika předchozích scénářů, které nejspíš nevzniknou jako samostatný film. Proč je na dlouhou debatu – ale jedno mají společné, a to jsou finance. Jestli někdy natočím filmovou verzi Hráčů, to je otevřené – a i tady vázané na financování.

Nejstarší část, na které vznikl druhý díl Hráčů, jsem psal 2008-2009 a má svojí divokou a intenzívní historii. Scénář filmu Legie, do jehož světa tu nahlédnem, vznikl někdy koncem roku 2011. Je tu středověký příběh, který jsem kdysi psal jako atmosférickou temnou detektivku. Možná že na ni ještě někdy dojde. A nebojte, po přečtení Hráčů nebudete mít naspoilované hlavní zápletky a stále bude co tam odhalovat, protože do Hráčů jsem použil takovou vedlejší linku, původní příběh se točí kolem jiných záhad. A podobně je to s nahlédnutím do několika dalších světů.

Každopádně při čtení knížek budete mít pocit, že se vám ukazují příběhy několik velkých dramatických larpů. Jenže ve skutečnosti se vám v knížce ukazují spíš světy, ve kterých mj probíhají i příběhy nějakých larpů a přečtení knížky vám kromě atmosféry neprozradí nic z děje hry a naopak. Kdo hrál hru, nemá tušení o čem je děj knížky.

Lidé se mě tu a tam ptají na další věci – jestli je to knížka (resp. knížky) „o larpu“ a jestli postavy knížek mají reálné předlohy.

Takže: Je to fiktivní příběh. Jeho postavy jsou zcela fiktivní a nemají žádné reálné vzory a předlohy. Pokud začnete jezdit na larp (supr nápad!), nebuďte zklamaní, že tu Kláru, Ondřeje ani další postavy z knížky nepotkáte. Ale nebuďte smutní, potkáte tu spoustu jiných lidí, kteří jsou neméně zajímaví!

A jak je to s představou o světě larpu pro neznalé – je to fiktivní příběh. Je postavený a napsaný tak, aby byl zábavný a dramatický jako knižní příběh. Takže mnoho věcí se odehrává v jiném časovém okně, než by se dělo ve skutečnosti, hodně situací je vyostřených a bližších larpovým zápletkám než realitě.

Fragmenty, kde se příběh prolne s nějakou hrou, jsou psané z pohledu jak to vidí hráč, což pravidelně není to, co by v dané situaci viděl pozorovatel zvenčí. Díky tomu má knížka často nádech plnohodnotné fantasy, ačkoli se celá odehrává v našem reálném světě. Minimálně v našich hrách se tak moc nevraždí a nedějí další věci tak šílené, jak by z knížky mohlo vypadat. Na druhou stranu, lidožravé mutanty tu potkat můžete, stejně jako jiné bestie, nejčastěji ty s usměvavou lidskou tváří.

Pro ostřílené hráče larpu je tu spousta zábavných easter-eggů, ale knížka je psaná tak, aby bavila i ty, kdo to divné slovo larp slyší poprvé v životě. Není to dokument, návod ani antologie, je to fiktivní příběh.

Během kompletace Hráčů se také nějak samovolně přihodilo, že jsem do knížky zařadil pár stránek komiksu. Nebylo to moc plánované a komiks je tu opravdu spíš v roli ilustrace, než že by šlo o prvoplánově komiksový příběh. Slíbil jsem v že v dalších dílech bude jejich podíl větší, tak to nějak dodržím. Zatím to vypadá tak, že se budou střídat sekvence čistě literární s těmi čistě komiksovými.

Padlo slovo trilogie – kdy budou další pokračování a o čem budou? Obsah zatím neprozradím úplně, jen že jedno pokračování mám nyní vlastně už skoro napsané a z třetího dílu mám asi 100 stránek. Bude v obou velký podíl postapokalyptických světů – a samozřejmě – bude se tam cestovat časem a světy. Druhý díl by teoreticky mohl vyjít na jaře 2024, ale záleží na tom, co řeknou čtenáři a knihkupci, protože bez vás nemá cenu to vydávat.

Takže šup šup, čtěte a podělte se o zážitky na svém FB a na https://www.kosmas.cz/knihy/529094/hraci/. Čím víc o knížce dáte vědět, tím dřív vyjde pokračování.

Hráči

Ukázky a další informace najdete na http://larp-sword.com/hraci, kde jí můžete i koupit. A samozřejmě ji můžete najít a prolistovat ve vašem oblíbeném knihkupectví nebo na stránkách Kosmasu https://www.kosmas.cz/knihy/529094/hraci/, který ji má v distribuci.

1281 Celkem čtenářů 3 Dnes čtenářů
https://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2023/09/obalka-1-web-747x1024.jpghttps://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2023/09/obalka-1-web-150x150.jpgTomášFIlm a hudbalarpNovinkyVšechny rubrikyfilm,knihy,larpHráči, anebo jak se prolíná svět larpu, filmu, knížek a reality. Jdu se podělit o malé making off knížky Hráči. Příběhy se klubaly několik let a měly složitou genezi a pro jejich rozsah jsem je rozložil do tří volně navazujících pokračování. Protože je to příběh hráčů larpu, rpg a online...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii