Ministerstvo školství chystá projekt, v jehož rámci se do škol nakoupí tablety sloužící k výuce. Ještě se neví, budou-li to tablety s koncentrovanými vědomostmi nebo nějaká elektronická udělátka. Pojmy nakoupí, zavede, dodavatel… jsou synonymy školské politiky po celá minulá léta a jsou bezchybným ukazatelem faktu, že na ministerstvo přišla nová garnitura politiků.

Tablety pro školákyTablety pro školáky.

Zní to hezky, koneckonců, proč ne? Šikovný učitel určitě bude umět tablet chytře využít. Jen mě napadá, jak velkou roli tam sehraje, že bude k dispozici tablet každému žákovi a jakou roli sehraje fakt, že výuku bude řídit kvalitní učitel. Čímž nemyslím učitel se správným kulatým razítkem, ale ten, kdo umí opravdu dobře učit. Jestli tedy takové ještě ve školách máme a jestli jich půlku během momentálně probíhající bitvy o správné razítko ze škol nevyženeme. Jako, že to není úplně nemožné.

Jenže důležité je si uvědomit, že smyslem toho projektu není aby se nějak změnila výuka, nebo aby ve školách byly nějaké tablety. Koho na MŠMT zajímají tablety… Smyslem je veřejná zakázka na nákup několika tisíc čehokoli, která bude generovat provizi.

Pokud provizi nabídnou výrobci míchačky na beton, úředníci nebudou mít problém zdůvodnit, proč všechny základky mají nakoupit nové míchačky na beton. A obsluhu míchačky na beton koneckonců zvládnou i pomocní dělníci, které školám za velmi levné peníze na Ukrajině naberou státem pověřené agentury. Během letních prázdnin je pak s výhodou zaměstnají na nejbližší stavbě.

Samotné rozhodování na úrovni škol už dávno neprobíhá, ministerstvo zavede (vnímáte, jak to slovo zní, že) jednotné přijímačky, jednotné testování, jednotné známky, chybí návrat jednotných učebnic a osnov. Završí to jednotný eurojídelníček a jednotná výmalba školních budov. Má to všechno logiku – chceme přece jednotnou školu produkující jednotného absolventa, který bude optimálně umístitelnou jednotkou na trhu práce.

Takže jaképak tablety. Nakoupíme do škol míchačky na beton, učitele vyházíme a nahradíme levnou pracovní silou. Inovovat se musí se strategickým rozhledem.

Zdroj: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=406122

7344 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
https://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2014/04/406122_clanok_foto_883.jpghttps://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2014/04/406122_clanok_foto_883-150x150.jpgTomášSpolečnostVšechny rubrikyVzdělání a vzdělávací politikaškola,vzdělávací soustavaMinisterstvo školství chystá projekt, v jehož rámci se do škol nakoupí tablety sloužící k výuce. Ještě se neví, budou-li to tablety s koncentrovanými vědomostmi nebo nějaká elektronická udělátka. Pojmy nakoupí, zavede, dodavatel... jsou synonymy školské politiky po celá minulá léta a jsou bezchybným ukazatelem faktu, že na ministerstvo přišla...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii