Všude je plno volebních kalkulaček. Jenže v nich potkávám otázky jako jestli podporuju naši účast v dobývání Marsu, nebo jsem pro zpřísnění sankcí proti Rusku a Číně. A mě zajímají úplně jiné věci – tak jsem si udělal svojí vlastní inventuru. Mezi námi, inventuru by si měli přečíst i straníci zoufalců hledajících národního ptáka, aby jim došlo, že lidé možná potřebují něco úplně jiného.

1. Chci vidět smysluplný ekonomický program. Čekám od něj promyšlené redukce nákladů státu. V prvním období v oblasti provozních nákladů, po potřebných změnách legislativy další kolo úspor. S tím nutně souvisí i zjednodušení daňového systému a postupně snížení daňového zatížení, a prvním místě snížené zdanění práce. Rád bych slyšel jako cílový stav, kdy stát bude z dnešních 40% zabírat pouze 20% HDP. To vše se nedá zařídit hned, i když mnoho se toho dá udělat velmi rychle. Ale 20% HDP je splnitlných během dvou volebních období. A miochodem – tohle je mimojiné jediná funkční cesta jak k vyrovnanému rozpočtu, tak k minimalizaci korupce.

Kdo v tom směru něco nabízí? TSS, resp. hlavně Svobodní. V takové „zakřiknuté upozaděné podobě náznakem ODS, ale v koalici SPOLU nic použitelného nevidím. Všechny ostatní strany se těší, jak to zase roztočí, případně o ekonomice neříkají nic, co by dávalo smysl. Kreténské nápady z ANO, ČSSD nebo Pirstanu nemá cenu komentovat.

2. Souvisí s tím i zásadní reforma důchodového systému vedoucí k jeho postupnému přechodu ze systému průběžného na spořící resp. přesněji investiční.

Kdo v tom směru něco nabízí? Je to úplně stejné – TSS, resp. nejvíc Svobodní. Náznakem ODS, ale v SPOLU to tak úplně vážně nemyslí. Všechny ostatní strany toto téma obcházejí, případně slibují a nabízejí věci zcela utopické nebo nesmyslné. ANO (+Přísaha coby béčko ANO), Pirstan i ČSSD nebo Lidovci si v debilitě svých představ můžou podat ruce.

3. Chci zastavit náboženské běsnění zvané green deal. S životním prostředím to nemá nic společného. Při masakrózním dopadu na evropskou ekonomiku a zahnání EU do ekonomické bezvýzamnosti bude mít minimální, možná spíš kontraproduktivní dopad na životní prostředí na Zemi.

Kdo v tom směru něco nabízí? TSS, SPD. Ti ostatní vyjí s vlkyy tedy přímo podporují green deal. ANO, Pirstan i Spolu jsou hlasy pro ekonomickou sebevraždu a zchudnutí obyvatel.

4. Chci stranu, která bude hájit naše svobody. Svobodu názoru, projevu, vyjadřování, svobodu přístupu k informacím. Chci stát, co slouží, ne rozhoduje za mě.

Kdo v tom směru něco nabízí? TSS a SPD. V takové nesmělé podobě náznakem ODS, ale v koalici SPOLU naopak – TOP i KDU nemají s cenzurováním a kádrováním problém. Pirstan a přes rétoriku i ANO svým hlasováním bojují za likvidaci našich občanských svobod.

5. Vraťme vládu co nejblíž lidem. Mnoho věcí se dnes zbytečně rozhoduje na úrovni ministerských úředníků, přičemž logičtější a smysluplnější by bylo, aby byly v kompetenci krajů a obcí. Představte si, že desítky tisíc úřednických míst přeneseme z Prahy do krajů! A jaký pozitivní vliv to bude mít na chod veřejné správy – a sekundárně, jak to pozitivně pohne se zaměstnanovstí a poptávkou po bytech.  

A analogicky chci nejen zastavit bujení administrativy EU, ale její radikální redukci. Desítky tisíc úředníků v Bruselu prostě rozpustit. Chci takovou podobu EU, která bude rámcem pro svobodný a volný pohyb lidí, zboží a služeb. Ochrání vnější hranice a uvolní vnitřní. Vše ostatní je nadbytečné a škodlivé. Nechci abychom byli gubernií v čele s vyšinutou gubernátorkou. Chci, abychom byli suverénním státem spolupracujícím s dalšími suverénnémi státy.

Kdo mi v tomhle směru nabízí něco, co mi dává smysl? TSS a SPD. Ostatní se těší na porcování celostátního medvěda a odložeí odpovědností na abstraktní “Brusel”.

6. Desítky let čekám na seriózní program pro oblast vzdělání a vědu. Financování oblasti vzdělání a vědy, jak odpovídá OECD, stejně jako jeho zásadní odbyrokratizování. (Viz program Vzdělání 2040.)
Tady se zcela neshodnu s nikým. U velkých stran většinou jen floskule, nápady mimo mísu nebo vyčpělé vize předminulého století.

Chci i další věci, ale tohle je pro mě nejdůležitější a stejně i prvních pět pro tuhle chvíli stačí.

Takže sečteno podtrženo, hodím to osmičce, tedy TSS, jíž jsou součástí Svobodní. Protože Svobodní budou v parlamentu hájit většinu z toho, co je pro mě důležité.

Už jsem zvyklý, že přijdu v zásadě dva druhy reakcí. Jednak ty iracionální od lidí, se kterými nejspíš nesdílím priority svého výběru. A pak – a na to narážím velmi často – reakce “já bych jim to hodil, ale bojím se propadlého hlasu, tak budu volit menší zlo.”

Popravdě, já nevim, co je “menší” zlo. Kdysi jsem byl člen ODS a mám k té straně nějaký sentiment Ale pozor – ta současná už má s tou minulou společný jen název. Ta v současné podobě není “menším” zlem, je jen jinou podobou zla. Kdo vnímá střelení se do vlastní nohy jako příležitost, je pro mě nevolitelný. A mám-li vůbec zmiňovat Piráty, tak argument, že “nás zbaví zlého Babiše” neberu. Možná zbaví. Opravdu nejsem příznivec gangstera ve strakovce a Babišova vláda vede zemi do ekonomicé katastrofy. Jenže Piráti nenabízí vůbec nic lepšího. Nabízí jiný druh katastroofy, dokonce ještě rychlejší a v mnoha směrech nevratnější. Žádný posun k lepšímu, jen vyhánění čert ďáblem. Ty tři nejsilnější politická uskupení prostě nejsou o “menším” zlu. Jsou prostě špatné a volit je nemůžu a nebudu. 

A teď k tomu propadlému hlasu: Když všichni budeme říkat, že se bojíme hlasovat pro to, co je správné, a budeme raděj volit “menší zlo”, které je jisté, tak prostě budeme mít to zlo v parlamentu potažmo ve vládě. A já nebudu volit bezpečné zlo, protože se bojím volit to správné. Prostě budu volit to, co považuju za správné a beru na vědomí všechna související rizika. Kdyby všichni volili podle svého srdce a nezanášeli si do hlavy balast obav, úzkostnosti a malomyslnosti, vypadala by politická mapa nejspíš úplně jinak. (Ve skutečosti celý svět by vypadal jinak, kdyby lidé dělali to, co považují za správné. )

A konečně – TSS, tedy i Svobodní, mají dobře našláputo se do sněmovny dostat (v Senátu už zástupce mají). Takže pro mě je to jasné. 

5205 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
https://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2021/10/243545522_4828514777172444_4201415784934525398_n-1.jpghttps://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2021/10/243545522_4828514777172444_4201415784934525398_n-1-150x150.jpgTomášEsejeSpolečnostVšechny rubrikypravicová politika,volby,volební preferenceVšude je plno volebních kalkulaček. Jenže v nich potkávám otázky jako jestli podporuju naši účast v dobývání Marsu, nebo jsem pro zpřísnění sankcí proti Rusku a Číně. A mě zajímají úplně jiné věci - tak jsem si udělal svojí vlastní inventuru. Mezi námi, inventuru by si měli přečíst i...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii