Popírači a rouhači
Popírači jsou vděčným tématem médií. A to už stovky let. Dřív je církev nechávala upalovat na hranici. Dneska je pranýřování jen mediální… ale princip je stejný. Většina společnosti přijme nějakou víru a kdo se opováží nesouhlasit, je rouhačem a popíračem.
A tak je tomu i s vírou „ekologickou“. Aby bylo jasné – jsem generace, která si ještě užila bolševický režim a i já jsem si kdysi spojil pojmy jako Temelín či Strahovský tunel s bolševikem. Boj proti nim byl tehdy čistě ideologickým bojem, útok na Temelín byl součástí útoku na nenáviděný režim. Strahovským tunelem (proti kterému jsem kdysi protestoval, cha cha) skoro denně jezdím a pěji ódy inženýrům kteří svou brutální technokracií protlačili stavbu komplexů tunelů, díky nimž projedu z Dejvic na Barrandov či Strakonickou výpadovku za pár minut. Opustil jsem svou víru, že tunel je ztělesněné zlo.
Průměrná teplota na naší planetě stoupá. Většina obyvatel planety prý žádá rychlé kroky k nápravě. Pochybuji o tom, kde že se ta většina vzala… (ejhle už jsem jistě zařazen mezi rouhače). A hlavně jaké kroky máme udělat? Vyhodit Temelín dopovětří a vytlouct výlohy McDonaldu. To je jasné, to je povinnost. Ale co dál? Vždyť za to vše mohou lidé, speciálně my Evropané a ještě více ti proklatí Američané!
Ale stín pochybnosti se vloudí. Teplota stoupá už stovky let. Kdo se podívá do historie, se zděšením zjistí, že naše ekologické náboženství má trhliny. Otepluje se už nějakých 400-500 let. Ono se vůbec na Zemi střídavě otepluje a ochlazuje, je to jako na houpačce. Možná to současné oteplování lidé trochu urychlují, ale nikdo objektivně neví jestli opravdu ano a jak. Oteplování v minulosti několikrát akcelerovalo masívní migrace obyvatel, pravda, tehdy neexistovaly hranice obehnané ostnatými dráty a vízové povinnosti, tak to šlo.
Asi můžeme leccos změnit. Ale státy, jejichž obyvatelé se stávají největšími znečišťovateli – Čína a Indie – na svém hospodářském růstu nic měnit nebudou. Budou-li změny u nás – uvědomnělých států – znamenat ekonomická omezení, nebudeme se jako celek, lidstvo, chovat rozumněji a úsporněji. Jen my jako část lidstva vyklidíme prostor jiné části lidstva. V konečném součtu nebude rozdíl. Smutné, ale pravdivé. Bylo by fajn vědět, co si počnem bez ropy. Bionafta? Všechna zemědělská půda světa by nestačila k výrobě bionafty a etanolu v množství, které by mohlo zcela nahradit naši závislost na ropě. A obnovitelné zdroje elektřiny? Česká republika je příliš malá na stavbu 24.000 větrných elektráren, které by nám dovolily opustit jadernou energetiku.
Zkrátka, stal jsem se popíračem a rouhačem. Rouhám se proti víře, že máme podnebí této planety ve svých rukách. Pochybuji o dogmatech. Velká hesla ekologických aktivistů velmi často neskrývají obsah, který stál za následování. Chtěl bych, aby se problémy řešily bez hesel a nábožného zanícení s klapkama na očích. Jsem rouhač. Vím to.
Napsat komentář