vražda

Naše virtuální existence a identita je dneska nedílnou součástí té skutečné. Mail, profil na sociálních sítích, diskusní skupiny a stránky… to všechno se stává stejně důležitou složkou osobnosti jako to hmatatelné bytí. Spoustu lidí dneska známe jenom přesinternet – a speciálně sociální sítě. Diskusní skupiny jsou takovou virtuání klubovnou, kam se chodí tlachat s lidmi s podobnými názory. Ten virtuální svět je přitom mnohem dynamičtější a v určitém směru rychlejší, pestřejší. Uspořádat skutečné setkání v reálném čase je najednou velmi snadné přes sociální sítě. Stejně sdílení názoru, zkušenosti nebo informace.

S tím ale souvisí překvapivá křehkost. Vyhodit do povětří cizí klubovnu nebo hospodu, kde se schází lidé s jinými názory, si jen tak každý netroufne a aspoň doufám, že naprostá většina lidí vnímá, že je to špatně.

Jenže nechat někomu zničit skupinu nebo stránku či profil na sociálních sítích se stává snadným a častým řešením, jak reagovat na cizí názor odlišný od mého. Ve jménu šíření Dobra a jediného správného názoru, samozřejmě. Hlasitě vyjádří štítivý odpor k estébákovi Burešovi, který udával za bolševika a vzápětí jde udávat a zabíjet sám. A stává se tím stejným lidským odpadem, jen mu to nedochází. Má se za statečného bojovníka ve jménu Dobra.

Pachatel se necítí být zločincem. Ale měl by. Atmosféru strachu a nenávisti vytváří tihle komsomolci a udavači. Společnost rozdělují právě oni. Zničit někomu diskusní skupinu není žádné bohulibé hrdinství, ale zákeřná sprosťárna. Nechat někomu zablokovat profil na sociálních sítích není nic jiného než analogie virtuální vraždy. Ten kdo to dělá se zbavuje jiného člověka. Ano, nezabíjí ho doopravdy, ale vzhledem k propletenosti skutečné a virtuální identity to není daleko. I když si to zatím nahlašovači a udavači nemyslí, jejich styl myšlení je stejný jao styl myšlení vrahů svých názorových oponentů. A koneckonců, obávám se, že není daleko doba, kdy se likvidace virtuální složky osobnosti prolne s nadšeným likvidováním samotných lidí.

Ve jménu Dobra. Lásky a Míru. Budou se samozřejmě likvidovat jen ti zlí lidé, ti nenávistníci, co mají špatné názory a jsou jimi nebezpeční.

 

9277 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2018/09/murder-1024x576.jpghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2018/09/murder-150x150.jpgTomášEsejeSpolečnostVšechny rubrikysociální sítě,udavačiNaše virtuální existence a identita je dneska nedílnou součástí té skutečné. Mail, profil na sociálních sítích, diskusní skupiny a stránky... to všechno se stává stejně důležitou složkou osobnosti jako to hmatatelné bytí. Spoustu lidí dneska známe jenom přesinternet - a speciálně sociální sítě. Diskusní skupiny jsou takovou virtuání klubovnou,...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii