Před pár dny jsem psal o Luciferově hradu Puivert, v tomto blogu se posuneme jenom o pár kilometrů jihozápadně – víc do hor. Na Montsegur, jeden z nejmystičtějších hradů vůbec.

Montsegur na podzimPověst říká, že jeden z pánů Carcassonne měl šest dětí a tak zatímco prvorozený syn převzal vládu nad hrabstvím a Carcassonne, dalších pět dostalo „syny“ Carcassonne – tedy další hrady. Jedním z nich byl hrad (a vesnice) Foix. Pokud víme, byl založen roku 1046 a páni z Foix, lenníci a příbuzní hlavní větve Trencavelů získali i dnešní Montségur (doloženo listinně).

MontsegurKdy a kdo ho postavil? Občas se udává datum 1204 kdy Raimond de Pereille nechal na radu a žádost své ženy opravit opevnění (castrum) a přestavět (zpustlé) budovy na Puy de Montségur. To tedy znamená, že opevněný hrad tu stál už pěkně dlouho, protože zmínka dává tušit, že Montségur (kterému říkáme Montsegur I.) byl tou dobou vlastně zchátralou stavbou.

Mimo to je zajímavé to datum – ta obdivuhodná žena řadu let před vypuknutím války tušila, že se k ní schyluje…

Takhle se z Montseguru díváte dolů a na sever do FrancieTé hoře se tady odnepaměti říká Puy de Montségur (okcitánsky Pug). Odnepaměti tu prý bylo posvátné místo, kde se uctívalo Slunce, po rozšíření kultu Mithry se tu uctíval Mithra, což je na druhou stranu totéž. Jediné doklady o této kapitole dějin hory máme z 19. století, tak věřte, nevěřte… Z fotky asi vidíte, jak je její vrchol přístupný… zkrátka moc ne. Vydáte-li se tam, čeká vás pěkný výstup a to i přesto, že z druhé strany hory je to lepší. Montségur je pro Francouze dost divné jméno, že. Oni tu také žádní nežijí, Montségur je hrad v Pyrenejích a místňáci se s hrdostí považují za Okcitánce – a to i přes to, že dnes používají (většinou) Francouzštinu jako mateřský jazyk (asi 10 milionů obyvatel jihu Francie ovšem dodnes jako svou národnost nejraději udává Okcitánskou…) a i kdyby – jestli neumíte Francouzsky, rozdíl moc nepoznáte (přirovnání kulhá, leč čeština-slovenština…). Montségur je stejně podezřelé.

Jméno Montségur má dvě etymologie – jedna zní, že jde o bezpečnou horu (Mont Sécur).

Pokračovat ve čtení na: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=452036

503 Celkem čtenářů 3 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2017/01/452036_article_photo_kjO7W6r0_900x.jpeghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2017/01/452036_article_photo_kjO7W6r0_900x-150x150.jpegTomášHistorieVšechny rubrikyAlbigenští,historie,MontsegurPřed pár dny jsem psal o Luciferově hradu Puivert, v tomto blogu se posuneme jenom o pár kilometrů jihozápadně - víc do hor. Na Montsegur, jeden z nejmystičtějších hradů vůbec. Pověst říká, že jeden z pánů Carcassonne měl šest dětí a tak zatímco prvorozený syn převzal vládu nad hrabstvím a...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii