Když se někde děje šaráda, jejíž organizátoři vyzývají kteréhokoli politika k “okamžitému odstoupení”, viděl bych to jako dobrý důvod k zamyšlení. Ne o tom politikovi, to je jiná písnička, ale o mechanismu takové akce a očekávání co asi tak může přinést.

Celkem chápu demonstraci jakožto cestu ke svržení totalitního systému, který nepřipouští demokratické mechanismy. Chápu demonstraci jako okamžitou reakci na možný pokus vlády totalitu nastolit. Myslím tím opravdu totalitu; totalitou není volební vítězství strany, která mi není sympatická a se kterou nesouhlasím. To jen kdyby na to po volbách zase někdo zapoměl. Demonstraci, která se nehledě na okolní fungující demokratický systém snaží přesvědčit některého z politiků, aby “okamžitě odstoupil”, sice také můžu chápat, ale nemohu s ní souhlasit. Bez ohledu na to, o kterého politika zrovna jde.

Taková vládnoucí strana u nás získává pravidelně kolem 30% hlasů, vládní koalice se pak nutně musí opírat o hlasy lehce přes 50% voličů. A když připustíme, že volební účast bude asi 2/3 oprávněných voličů, vychází nám, že vláda má podporu aspoň 2,5 milionu voličů a volební vítěz cca 1,5 milionu voličů. V měřítku pražského magistrátu má vítěz, tedy primátor, za sebou kolem 400.000 voličů.

Zcela rozumím tomu, že spousta lidí může být s primátorem, případně s vládou nespokojena. Ale od toho máme volby. Nějaké probíhají stále, skoro mám pocit, že žiju v prostředí nepřetržité volební kampaně. Zrovna letos máme hned troje. Rozumím tomu, že nespokojenci zvolí někoho jiného. Tak je to správně. Špatní politici mají být ve volbách vymeteni nespokojenými voliči. Nerozumím tomu, proč by 400 demonstrantů v pražském měřítku mělo mít silnější hlas než 400.000 voličů. V celostátáním měřítku – i velká demonstrace mívá nanejvýš několik tisíc účastníků. A v tu chvíli máme na vahách – dva a půl milionu lidí hlasovalo ve volbách pro, několik tisíc hlasuje na demonstraci proti. Opravdu by hlas jednoho demonstranta měl mít větší váhu než hlas tisíce voličů?

Všimněte si, prosím, že nejmenuji. Máte pravdu, nejspíš se dožiju toho, že vládu sestaví někdo, koho budu proklínat a pražský magistrát možná někdy obsadí  straníci, které bych s gustem viděl letět z okna. Kdybych pak náhodou volal po demonstraci, tak mi to připomeňte: V demokratickém systému (a ten tu už 20 let naštěstí máme) se špatní politici vymetají volbami, ne transparenty při demonstraci. Vláda ulice nemá s demokracií nic společného.

 

10196 Celkem čtenářů 4 Dnes čtenářů
TomášSpolečnostVšechny rubrikydefenestrace,demonstrace,nátlakové skupiny,občanská společnost,revoluceKdyž se někde děje šaráda, jejíž organizátoři vyzývají kteréhokoli politika k 'okamžitému odstoupení', viděl bych to jako dobrý důvod k zamyšlení. Ne o tom politikovi, to je jiná písnička, ale o mechanismu takové akce a očekávání co asi tak může přinést. Celkem chápu demonstraci jakožto cestu ke svržení totalitního systému,...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii