Ono to zdánlivě vypadá jako docela dobré přilepšení našeho rozpočtu. Hodná EU nám “daruje” peníze, za které můžeme pořídit věci, na které bychom sami neměli. Jenže zamýšlel se někdy někdo nad tím, co takové eurodotace působí ve svých důsledcích? Pochybuju.

První mýtus je, že něco dostaneme. Proboha, a kde by to ta hodná EU vzala? EU jen přerozděluje peníze, které jsme tam my sami poslali. EU nám nic nedává, eurodotace jsou jen nástrojem, jak EU určuje, jak máme naložit s našimi vlastními penězi. Namítnete, že v minulém období jsme dostali o trošku víc peněz, než jsme tam sami odvedli, jenže tohle období právě končí – a považovat za bonus, že nám EU pár let přeposílala i nějaké ty peníze, které odvedli němečtí daňoví poplatníci mi nepřijde méně nemravná.

Peníze “z eurodotací” tedy procházejí administrativním zpracováním – u nás se vyberou daně, část se jich pošle do Bruselu, bruselší úředníci se párkrát poradí a zkonferují, jaké programy zavedou, peníze zase pošlou nám, my zařídíme složité, početné a drahé úřady plné “specialistů”, poradců a kontrolorů a ty ty peníze rozškatulkují do grantových schémat, výzev, projektů… a pošlou příjemcům. Někollikrát tu byla snaha spočítat, jaká část peněz se opravdu dostane těm koncovým příjemcům a většinou jsme docházeli k smutnému zjištění, že samotná administrace toho cirkusu pohltí skoro 40% celkového objemu peněz. Tedy zcela jednoznačně, i když nám dosud přidávali němečtí občané, stále koncovým příjemcům přišlo na ruku méně, než kolik oni sami předtím odevzdali na daních. Čistá ztráta. A to je jen menší ztráta z celkového rozsahu škod.

Další lapsus nastává v okamžiku, kdy zjistíte, že sice máte grant, máte v něm nějaké peníze, ale vzhledem k tomu, jak je grant postavený, část peněz musíte obětovat na jeho administraci a přebujelou administrativu, velkou část peněz musíte utratit za věci, které byste bez grantu nikdy nepořizovali, neb je považujete za nesmyslné a blbé, nejste-li nezikovka, musíte do celého toho penězvodu znovu přidat svoje peníze (řádově 1/3), a na zaplacení toho, co byste opravdu potřebovali, vám zbude méně než půlka. Opakovaně jsem se potkal s případy, kdy si žadatel spočítal, že když svůj projekt budou realizovat za pomoci peněz z fondu EU, vyjde je to jen v přímých výdajích dráž, než když to celé rovnou zaplatí sami.

Pominu pár drobných důsledků – třeba že vás přijetí grantu donutí překlopit účetnictví firmy nebo neziskovky do tvaru zbytnělé obludy, kde se vše vykazuje několikrát a stojí vás dvakrát tolik peněz a především energie. Zásadní je, že granty úplně mrzačí klima v mnoha odvětvích. Není důležité, jestli něco umíte nebo děláte to dosud dobře. Důležité je, jestli umíte napsat dost tklivou a přesvědčivou žádost. Pravidelně jsou to dvě zcela různé dovednosti. A stejné je to v okamžiku, kdy grant vyúčtováváte. Není důležité, jak jste udělali svou práci a jestli opravdu k něčemu byla. Důležité je, jak obratně píšete reporty, jaké jsou závěrečné zprávy a jak kouzlíte s vyúčtováním. A samozřejmě, jestli jste do všech tiskovin, na fasádu, na záchodové prkénko koupené “z grantu”… dali tabulku s vlaječkou EU a nápisem, jak je to vše financované z evropských fondů. Nemluvím o žádných podvodech, mluvím o tom, jak pouhou změnou popisu stené věci vyvoláte jiný dojem, projdou vám jiné nákupy atd. Přijetím eurograntu jste se stali nulou, kolečkem evropských fondů. Vaše dovednosti něco udělat jsou nezajímavé. Podstatné je, že hodná EU vám na to dala peníze.

Přidělování grantů se (koho to překvapuje) stalo prostředím prosyceným klientelismem a korupcí. Stačí si projít pár denníků, doklady o tom máme v téměř každém čísle.

A co mi přijde nejhorší – došlo k zmíněnému úplnému zprzení prostředí v mnoha oblastech. Nevítězí ti, kdo nabízejí kvalitní služby za dobrou cenu. Vítězí ti, co získali granty a nabízejí věci “zadarmo”. Generují se mraky výběrových řízení, které jsou (přesně podle příruček eurograntů) vypisované zpravidla tak, že vyhrát může právě jeden uchazeč. Eurogranty – třeba v oblasti vzdělávání – velmi tvrdě vyhánějí všechny, co by tu chtěli něco podnikat na principech rozumné spravedlivé soutěže do jiných odvětví – a na jejich místo přicházejí zruční administrátoři grantů. Příjemci služeb pak považují za jedinou přijatelnou formu dostat je “zadarmo”, budou přece placené z grantu. Zkuste dnes školám něco prodat. Vy za to chcete peníze? Jste gauner a ještě k tomu nýmand, měl jste si to nechat zafinancovat z grantu.

Granty jsou velmi efektivním nástrojem ničení žebříčku hodnot a pohledu na svět. Fakt chceme roztáčet kola tak šíleného neefektivního a nefunkčního socialismu? Být na mě, tak celý mechanismus eurograntů zaříznu. Odmítněme příjem peněz z těchto grantů. Odmítněme posílat do nich peníze. Přímá finanční úspora bude tím menším z bonusů, které získáme.

 

11463 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
TomášSpolečnostVšechny rubrikydotace,eu,eurodotace,evropská unieOno to zdánlivě vypadá jako docela dobré přilepšení našeho rozpočtu. Hodná EU nám 'daruje' peníze, za které můžeme pořídit věci, na které bychom sami neměli. Jenže zamýšlel se někdy někdo nad tím, co takové eurodotace působí ve svých důsledcích? Pochybuju. První mýtus je, že něco dostaneme. Proboha, a kde by...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii