Většinou ani není třeba číst článek a stačí titulek. Napsali ho lidé, kteří se živí novinařinou. A užívají v něm pojem poprava bez nejmenšího tušení, co ve skutečnosti vyjadřuje.

Pojem poprava totiž není totéž co zabití či usmrcení. Pojem poprava obsahuje nejen sémanticky a etymologicky fakt, že bylo učiněno po-právu. Bylo učiněno zadost právu. A aby bylo možné učinit zadost právu, je třeba, aby proběhl soud se všemi atributy soudu, tedy legitimního soudu. A v čele legitimního soudu může stát jedině soudce, tedy někdo, kdo zastupuje jeden z klíčových pilířů státní moci. A zastupovat státní moc je možné jen tehdy, existuje-li legitimní stát.

Těch několik posledních vět napoprvé působí velice banálně, ale jsou naprosto zásadní a každé slovo v nich má odůvodněný význam. Ze sémantického významu pojmu po-prava vyplývá, že

  • Lupič, který zajme rukojmí popravovat nemůže.
  • Popravovat nemůže ani terorista, který hlásá jakékoli politické cíle.
  • Dokonce i když probíhá eticky ospravedlnitelné povstání, povstalci nemohou popravovat. I v případě, že se dosavadní politici dopustili hrdelních zločinů, je bezpodmínečně nutné nejdříve nastolit legitimní státní moc a pak postupovat podle práva.
  • Ani když vyhlásím nový stát a považuji se za jeho hlavu, nemám právo popravovat a to minimálně do té doby, než tento stát získá mezinárodní legitimitu a bude se zakládat na nezpochybnitelných psaných a zákonnou cestou přijatých právních normách.

Pokud někdo zabíjí bez této právní opory, nikdy nejde o popravu. Jde o vraždu. I zabití špatného politika bez legitimního soudního procesu není popravou ale vraždou. O situaci, kdy zabíjí jakási banda ozbrojených šílenců, kteří se vydávají za představitele vlastního státu, vůbec nemluvě. Vykonávají úkladné zbabělé vraždy, nikdy to není poprava.

Je to natolik důležité, abych o tom psal?

Je. A to ze dvou důvodů. Prvním by měla být profesní čest novináře. Používat jazyk tak, aby sděloval. Nesprávné operovaní pojmy je ještě horší než když do textu sekají hrubé gramatické chyby. A napodruhé je to špatné proto, že pokud vraždění nevinných lidí začneme označovat pojmem poprava, dáváme tomu aktu legitimitu. Možná nevědomě a možná si to naplno neuvědomují ani čtenáři, ale je to tak:

Přestanu-li odlišovat popravu od vraždy, přijímám akt vraždy jako legitimní cestu řešení sporu. Prosím všechny novináře a literárně činné kolegy, dejte na to pozor.

Zdroj: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=423489

9975 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
TomášSpolečnostVšechny rubrikysémantikaVětšinou ani není třeba číst článek a stačí titulek. Napsali ho lidé, kteří se živí novinařinou. A užívají v něm pojem poprava bez nejmenšího tušení, co ve skutečnosti vyjadřuje. Pojem poprava totiž není totéž co zabití či usmrcení. Pojem poprava obsahuje nejen sémanticky a etymologicky fakt, že bylo učiněno po-právu....Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii