Kdysi někdy 1992 nebo 93 jsem si pořídil tiskárnu HP LJ 4. Nebyla nejlevnější, ale tiskla a tiskla. Jeden toner mi potiskl tisíce stran a jeho recyklace a znovunaplnění přišlo na nějakých patnáct stovek. I já jsem tiskl a tiskl. Přece to nebudu číst z blikjícího monitoru. Před nějakým časem tiskárna dotiskla. Ne že by přestala fungovat, ale už ji nemáme k čemu připojit. Paralelní port se stal jedním z dinosaurů a vymřel. Ježíšek přinesl novou.

Byla docela levná, tiskla krásně barevně. Asi tři týdny, pak toner došel a za nový jsem vyplázl skoro tolik co za celou tiskárnu a skoro tolik co za ten starý, který mi vydržel víc než rok. Koupil jsem toner nový a jeho životnost dosáhla zase několika krásných týdnů. To byl konec barevných tonerů u nás. Nová tiskárna skončila na skříni vedle té staré.

Chodíme tisknout do kopírky v ulici. Co potřebuju vytisknout, házím na flashku, a když už to opravdu hoří, dojdu tam. Uvidím se s prodavači, se kterými už se dobře známe, usmějem se na sebe, prohodíme pár slov…

Říkáte si, že je to dražší. Určitě v přepočtu na stránku ano. V absolutních nákladech na tisk ne. Za tisk nyní vyhazujeme nejspíš méně než desetinu toho, co nás stál provoz vlastní tiskárny, a to nepočítám její pořizovací cenu. Tiskneme totiž jen to, co opravdu potřebujeme, tedy zlomek počtu stránek, které bychom tiskli na vlastní tiskárně. Jestli nám to neschází nebo nekomplikuje práci? Ani omylem. Korespondenci vyřizujem mailem, faktury posílám vlastně už jenom jako PDF, těch okamžiků, kdy je tisk nezbytný, je minimum. Procházka do kopírky je navíc bezva příležitost zvednout se a jít ven.

Nastala doba beztisková.

A popravdě můžu jen doporučit k následování. Nebudeme-li mít tiskárnu přidrátovanou ke kompjůtru, kdy stačí jen dva myšokliky a vyplácáme dvacet stránek papíru, prostě to neuděláme. Naprostou většinu tisků tiskneme zbytečně. A stejně doporučuju na úřadech. Seberejte inkoustům tiskárny, nechte jednu na patro, nebo ještě lépe jednu, která je o dvě patra výš. Budou tam muset dojít, prohodit slovo s kolegou, možná počkat minutku než on si vytiskne to své… a rozsah svého tisknutí zdecimují na zlomek, páč i úředník je duše spíše líná a nebude chtít lítat po schodech kvůli něčemu, co může přečíst na monitoru.

Naprosté většině úředníků bude krásně vyhovovat jednoduchý nijak nadupaný kompjůtr s Linuxem jako operačním systémem, OpenOffice a Firefoxem jako prohlížečem… a nic víc nebude třeba. Nepůjdou tam nainstalovat hry, nebudou problémy s viry, možná je přejde mánie vyšet úřední dokumenty zásadně jen ve formátu posledních MS Office a začnou používat standardizované otevřené dokumenty, případně PDF. A úřad ušetří 100% nákladů na SW, 90% nákladů na tisk a 50% nákladů na HW.

Že to sníží produktivitu jejich práce? Nevěřím tomu. V naprosté většině případů to nebude mít žádný vliv, spíš naopak. Produktivita práce na takových šunkách vzhledem k absenci her neklesne… ale velmi pravděpodobně stoupne. A zkuste si představit úřad, kolik je to peněz za rok.

10679 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
TomášEsejeVšechny rubrikytechnologie,tisk,životní stylKdysi někdy 1992 nebo 93 jsem si pořídil tiskárnu HP LJ 4. Nebyla nejlevnější, ale tiskla a tiskla. Jeden toner mi potiskl tisíce stran a jeho recyklace a znovunaplnění přišlo na nějakých patnáct stovek. I já jsem tiskl a tiskl. Přece to nebudu číst z blikjícího monitoru. Před nějakým...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii