Porodní asistentka, které při domácím porodu novorozenec vdechl plodovou vodu a následkem toho se udusil, vyfásla pár let kriminálu, o něco víc roků zákazu práce a skoro tři mega pokuty. Myslím, že je to málo, že by měla být ještě trochu víc veřejně vláčena, média by měla zveřejnit její vysvědčení ze základní školy, abychom viděli, že už tehdy byla nějaká divná, a nakonec by měla být za přítomnosti televizních kamer na náměstí umlácena lékařskými skripty. A vlastně jaká porodní asistentka, budeme o ní psát jako o porodní bábě, ať je hned jasné, která bije.

Pak by byl národ, respektive jeho hlasitá část, uspokojen. Tato strašlivá a ojedinělá událost by měla uspíšit odhlasování zákona, který by domácí porody zakazoval. Pochopte, novorozenec je státní, budoucí plátce daní, a nějaká hloupá nána nemá právo rozhodovat o tom, chce-li ho porodit doma nebo někde jinde. Taková rodička nemá nejmenší tušení o tom, jaká rizika domácí porod skrývá a je třeba, aby se do věci vložil nějaký moudrý muž a vysvětlil jí to. Hospody jsou plné takových odborníků a jejich názor by parlament měl vzít na vědomí.

Jsme civilizovaná země. Na všechno máme příslušné instituce a zařízení. Tam to dělají profesionálně. Třeba seniory odkládáme do specializovaných oddělení nemocnic, protože umírá se tam, pěkně pod dohledem lékařů. Protože na smrt jsme odvykli a nehodláme se koukat na to, jak nám dědeček umírá doma v posteli. Natož, že bychom se o něj měli postarat.

A stejně tak přece porod. Porod je nebezpečná věc. Do toho rodička či tatínek nemají co kecat. Prostě odjede se do porodnice, tam se odehraje cosi, o čem rozhodnou moudří lékaři, a když rodiče nakoupí porozené dítě, mohou se s ním pochlubit. Prosímvás, hlavně do toho netahejte emoce.

Když jsme byli v porodnici, doktor se na mě podíval a pronesl “Aha, tatínek u porodu.” Kyselejší ksicht jsem dlouho neviděl. Tak ho to rozrušilo, že o nějakém pozdravu a tak nebylo řeči. A když se syn narodil, doktor ho bez komentáře odnesl, po chvíli se vrátil a neochotně mi dítě půjčoval “Tak jsem to zkontroloval, zvážil, mělo by to bejt v pořádku.” To si budu dlouho pamatovat. Jaképak patlání se s tím, že by řekl “Váš syn je pořádku, tatínku!” Je přece profesionál, pro něj je narozené dítě prostě to. Tahle profesionalita je přece důvod, proč lékařům důvěřovat.

Lidé by měli pochopit, že je třeba náš život zracionalizovat. Rodí se přece ve špitále, protože těhotenství je dost zatraceně nebezpečná nemoc. Jedna moje kamarádka – sami pochopíte jak moc bláznivá a zpátečnická – rodila kdesi v porodnici, kde praktikovali porody do vody. Místo nástřihu rozmasírování, žádný epidurál, žádné medikamenty… prostě porodila. A ještě nám nadšeně vykládala, jak takový přirozený porod v pohodě byl skvělý zážitek. Nána hloupá. Takhle riskovat. Jsou země, kde pochopili, že porod není jen tak, a proto až třetinu dětí rodí císařským řezem. Jak moderní.

Pochopte – ta moje známá si odrodila a porodnice od pojišťovny dostala proplacený tak účet za teplou vodu. Kdyby aspoň nějaké injekce, skřihání, řezání, šití… no, anebo císařský řez – to by přece hned bylo něco jiného. Já být primář porodnice, doporučím to všem. To by byly hned úplně jiné ekonomické výkony.

No, anebo bych porody raděj vůbec zakázal. Je to nebezpečné na každý způsob. Stát by také měl konečně začít regulovat početí dětí – kde, kdy a jak, o tom by neměla rozhodovat nějaká nezodpovědná husa, ale odborná ministerstvem jmenovaná komise. Snad by mohla i správně vybrat s kým. Nechat to na mladé holce, považte, kde ta by mohla nést za to odpovědnost.  Také bych zakázal pojídání vepřového a uzenin všeho druhu. To je ještě nebezpečnější. A takové kouření. Nemluvě o kouření rodičů malých dětí… zakázat zákonem a chodit takové rodiny kontrolovat. A chození do školy bych teprv zakázal. Každý rok cestou do školy zahyne při dopravních nehodách víc dětí, než kolik jich zemře při nezdařených porodech. Zakázat! Život je celý strašně nebezpečný a lidé by neměli mít právo nést za něj odpovědnost. Od toho jsou odborníci a také příslušné úřady.

Rozumějte – spoustu věcí dav z ulice ovlivnit nedokáže. Tohle možná ano. A ve spoustě situací politici slyšet nechtějí, neřeší, nevyhoví… ale tady by to šlo prosadit. Prostě zakázat, nařídit, zdůvodnit. Jsme demokratická země a nikdo nebude dělat bordel.

P.S.

Všimněme si, že není spor mezi těmi kdo chtějí porod v porodnici a těmi, kdo chtějí porodnice zrušit a rodit doma za pomoci (odborně vzdělaných) porodních asistentek s praxí. Spor je mezi těmi, kdo chtějí domácí porody zakázat a těmi, kdo hájí právo ženy (resp. ve skutečnosti zpravidla obou rodičů) na to rozhodnout se sama, kde a jak bude rodit – tedy ponechat právo na to vybrat si i porod doma. Nepochybujme o tom, že všichni si dobře uvědomují zvýšené riziko, na druhou stranu je manipulací toto riziko démonizovat – kdyby bylo tak strašné, lidé už dávno vyhynuli. A pro ty, co stále pochybují – nebojuji za domácí porody, bojuji za společností přijaté, nezpochybňované a nevysmívané právo na ně. A to je rozdíl.

Přijměme právo lidí rozhodovat o svém osudu. A vezměme na vědomí, že rodiče dlouhou dobu rozhodují o osudu svých dětí. Počínaje tím, že je počnou. To je odpovědnost mnohem vyšší, než rozhodnutí o způsobu porodu.

Kdesi mi říkali, že zdravotní pojišťovny by takové rodičky měly sankcionovat. Tedy dobrá. A zavedou sankce i pro horolezce, motocyklisty a všechny aktivní sportovce? Taková operace menisku, typická pro fotbalisty, to je peněz! A co teprve sankce pro obézní vepřožrouty, kteří dřív či pozděj končí rakovinou tlustého střeva? Připomeňme, že jsme v tom největší machři na světě. A co pravidelní pijáci? A kuřáci? S velkou pravděpodobností jim pojišťovna bude dřív či pozděj hradit léčbu následků některé z cévních chorob a pár let na to rakovinu plic. A kouřící rodiče? A kouřící těhotné matky rodící pěkně císařem v porodnici? Trochu selského rozumu, přátelé. Ti všichni mnohem nebezpečněji ohrožují sebe a často i okolí a na jejich léčbu pojišťovny stoprocentně vyhodí víc peněz – a přitom nebudí tolik emocí, jako pár rodiček (nikdy jich nebude než pár procent), pro které je emočně vlídné domácí prostředí vyšší hodnotou než medicínsky vybavené (zpravidla nevlídné a neosobní) prostředí porodnice.

BTW. – Médii dnes probíhá zpráva o tom, že stát bude rušit malé porodnice, protože nejsou dost ekonomicky efektivní. Nikde se nedebatuje o tom, že by došlo k rušení těch nekvalitních a ponechání kvalitních. O porody nejde, jde přece o boj mezi primáři, řediteli a akcionáři. Já bych je nahradil jednouvelkou centralizovanou porodnicí, kde by se rodilo na výrobním pásu, to by jistě bylo ještě efektivnější. A nejlevnější by možná bylo děti prostě dovážet z Číny, nač se doma patlat s nějakými komplikovanými a drahými porody.

PS 2. (12.10.)

Protože mi v diskusi stále někdo připomíná, že nevidím rub, tak si dovolím přidat pár vět. Rub vidím, rizika si uvědomuju. Moje dvě děti se narodily v porodnici, a ty další, přijdou-li, se tam téměř jistě narodí také. Jen si přísněj vybereme ve které – jestli nám ty, na které si myslíme, ovšem nezruší.

Je spousta fajn lékařů, chodím ke skvělému zubaři, před necelým rokem mě operoval výtečný chirurg. Je fakt, že předtím mě do špitálu přijímal macho, kterému jsem kvůli jeho aroganci měl chuť napálit pěstí mezi oči. Ale o tom jsem se nesnažil psát: Opravdu mi jde o to, že ať je míra racionality domácího porodu jakákoli, nikdo nemá právo ho zakazovat. Pokud je u nás legální hazard, rodičům-kuřákům nikdo děti neodebírá (i když je ohrožují víc než domácí rodičky), tvrdý alkohol se prodává v samoobsluze, uzeniny pravidelně jí půl národa a mohl bych pokračovat do aleluja.

Mimochodem, moje zdravotní pojišťovna nemá nejmenší tušení o mé životosprávě, neví, jestli jsem kuřák, alkoholik, šňupu kokain, mám metrák nadváhu, jaký mám cholesterol atd. Dokud neřeší tohle, neexistuje morální právo debatovat o tom, že bude sankcionovat domácí rodičky, či soudně vymáhat náklady léčení komplikací vzniklých domácím porodem. Pokud vím, žádný kuřák si u nás nemusí hradit náklady léčení rakoviny plic. Dokud je to tak, odmítám debatu o hrazení následků nepovedených domácích porodů a absolutně odmítám etickou správnost a spravedlnost pokuty, kterou soud vyměřil paní Königsmarkové.

Zaujala mě také poznámka, že existuje řada rodiček, které “preventivně” chtějí rodit císařským řezem. Ano, je to tak. V jejich případě lékař nezaváhá a vyhoví. Kdyby chtěly rodit doma, zavolá na ně policii. Vidíte v tom logiku? Ze strany porodnice vidím logiku jedinou – ekonomickou. Vidí v tom zdravotní pojišťovna logiku?

Porod je osobní a intimní věcí rodičky (rodičů). Jakou podobu mu dají, je jejich věc, jejich odpověnost. A mají na to rozhodnutí právo. Ano – mají právo nést odpovědnost za život a zdraví své i svého dítěte. Není to poprvé a není to naposled, co na sebe berou tuto odpovědnost. Stejně mají právo dítě počít či nepočít, a mají právo vychovat ho v souladu se svým pohledem na svět – byť by se někomu jinému zdál iracionální. Lékař či porodní asistentka jsou tu od toho, aby jim pomohli, ne aby jim nařizovali. Právo rozhodovat o místě porodu nemá lékař ani jakýkoli úředník. Aspoň v demokratické zemi ne.

23869 Celkem čtenářů 1 Dnes čtenářů
TomášEsejeSpolečnostVšechny rubrikydomácí porody,porod,svoboda,zdravotnictvíPorodní asistentka, které při domácím porodu novorozenec vdechl plodovou vodu a následkem toho se udusil, vyfásla pár let kriminálu, o něco víc roků zákazu práce a skoro tři mega pokuty. Myslím, že je to málo, že by měla být ještě trochu víc veřejně vláčena, média by měla zveřejnit její...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii