Dokola koukolem čtu o tom, jak je naše civilizace vyprázdněná, bezduchá, dekadentní a vlastně už jde jen o zoufalé torzo směřující k svému nutnému zániku. Ta neodbytná jistota že jsme ztraceni mě fascinuje.

Občas mi přitom vytane vzpomínka na Prokopia, který kdesi citoval generála Belisaria “Bitva je ztracená až v okamžiku, kdy akceptujete svojí porážku”. Ale důležitější je uvědomit si, jak moc je tento defétistický pohled na nás samotné mylný.

Nitka úvah se začíná odvíjet od představy, že jsme duchovně prázdní a vykořenění, nešťastníci, kteří ztratili vlastní kořeny. A následuje mravoučné pokárání, že je třeba vrátit se ke křesťanským kořenům, ze kterých jsme vzešli. Jenže pravdou je úplný opak. Křesťanství jednak není jediným kořenem naší civilizace, i když samozřejmě patří mezi ty úhelné, ale hlavně, my jsme se od toho podstatného, co je unikátním jádrem křesťanství, nevzdálili. My jsme ho totiž přijali za výchozí prisma svého pohledu na svět. A to tak implicitně, že jsme ztratili potřebu odkazovat se na něj.

Zásadní etické hodnoty, které nám židovsko-křesťanský kořen naší civilizace přinesl, jsme přesunuli mezi axiomy, o kterých nemá smysl diskutovat. Nezabiješ, nebudeš krást, nebudeš znásilňovat… to není třeba řešit a odkazovat na Bibli. To bereme jako výchozí hodnoty naší civilizace. A berou je tak i lidé, kteří se jinak považují za striktní ateisty, kteří o Bohu nechtějí ani slyšet.

Že jsme z těch základních křesťanských hodnot oškrábali a zahodili tuny nánosů, které do něj přišly během středověku a v průběhu věků se přežily? Že tolik lidí odmítá mít cokoli společného s jakoukoli z církví, že odmítá jakékoli náboženské texty? Jistě. Naše křesťanství, a to i křesťanství evropských absolutně nepraktikujících ateistů, je velmi niterné, intimní. Mnoho lidí velmi intenzivně debatuje v pojmosloví buddhismu, new-age mýtů, případně i v pojmosloví naprosto racionálním a “ateistickém”. Ale pozor: Jakmile sjednotíme pojmy, stáváme se “kompatibilními” s prvotním, gnostickým, křesťanstvím se vším všudy. Je jedno, že mnoho lidí se nad tím konstatováním otřese.

Pokračovat ve čtení na: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=442285

7316 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
TomášSekulární společnost a islámSpolečnostVšechny rubrikynáboženství,víraDokola koukolem čtu o tom, jak je naše civilizace vyprázdněná, bezduchá, dekadentní a vlastně už jde jen o zoufalé torzo směřující k svému nutnému zániku. Ta neodbytná jistota že jsme ztraceni mě fascinuje. Občas mi přitom vytane vzpomínka na Prokopia, který kdesi citoval generála Belisaria 'Bitva je ztracená až v...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii