Letos máme 600 let výročí události, kterou všichni známe z učebnic dějepisu – kostnického koncilu. Probíhal od 5. listopadu 1414 do 22. dubna 1418. A všichni „víme“, co se na něm odehrávalo, šlo přece o upálení Jana Husa, kam ho vylákal zlotřilý Zikmund. Pro mnoho čtenářů bude překvapení, že smyslem koncilu bylo něco úplně jiného a i samotné odsouzení Husa jednak patřilo spíš k okrajovým událostem koncilu a hlavně mělo souvislosti, na které v učebnicích dějepisu jaksi nebylo místo.

Hlavním hybatelem koncilu opravdu byl římský král Zikmund. Ze své pozice sice koncil svolat nemohl, ale hrubou silou k tomu donutil Papeže Jana XXIII. Zikmund měl přitom cíl, který je snadno pochopitelný i s odstupem 600 let:

První průšvih, který rozehrál téměř neřešitelné úkoly stojící před Zikmundem, nastal v roce 1204. Tehdy došlo k totálně zpackané křížové výpravě, kterou neuvěřitelně cynicky zneužili Benátčané a důsledkem výpravy bylo vyplenění Konstantinopole a faktická likvidace Byzance. Tedy aspoň její dosavadní ekonomické, politické a vojenské síly. Během několika let po pádu Konstantinopole situaci využili osmanští Turci a zabrali kus donedávna byzantského území. A protože sanace mocenského postavení Byzance pokračovala pomaleji než agrese Turků, sto let poté už Byzanc byla jen nepatrným státečkem na Bosporu a Turci ovládali půl Balkánu. V době, kdy panoval Zikmundův otec Karel IV. Turci porazili a ovládli několik království na Balkáně – nejcitelnější byla porážka Srbů na Kosově poli – a to stále za vytrvalé ignorace západu, který to nepovažoval za svůj problém. Zikmund, který byl mimojiné i uherským králem, pochopil, že to problém západu je. Celé vládnutí Zikmunda se všemi vedlejšími peripetiemi, které byl nucený řešit, směřovalo k jednomu hlavnímu cíli: Zastavit Turky.

K tomu potřeboval vyburcovat a aspoň v rovině ideologie – tedy křesťanství – sjednotit Evropu. Jenže běh věcí tomu chtěl, že na sklonku vlády Karla IV. došlo k druhému schizmatu tentokrát papežskému.

Zdroj: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=403880

2167 Celkem čtenářů 3 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2017/01/kostnickykoncil2.jpghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2017/01/kostnickykoncil2-150x150.jpgTomášHistorieVšechny rubrikycísař Zikmund,historie,náboženství,středověk  Letos máme 600 let výročí události, kterou všichni známe z učebnic dějepisu - kostnického koncilu. Probíhal od 5. listopadu 1414 do 22. dubna 1418. A všichni 'víme', co se na něm odehrávalo, šlo přece o upálení Jana Husa, kam ho vylákal zlotřilý Zikmund. Pro mnoho čtenářů bude překvapení, že...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii