Opravdu nechci psát o IS, ale o Hunech a Attilovi. Leda by někdo chtěl vidět nějaké analogie, ale z toho mě, prosím, neobviňujte. Já se jdu vracet do doby stěhování národů – když jsem to tuhle načal s Góty a bitvou u Adrianopole.

Hunové byli nejspíš etnicky smíšeným kmenovým svazem odkudsi ze stepí mezi Sibiří a Čínou. Nkěteří historici si je spojují s národem Siungnu (Xiongnu, Hsiung-nu) pocházejícím zhruba z dnešní Chabarovské oblasti – což byl jeden z kmenů, proti kterým Číňané začali stavět svou hraniční zeď. Nejspíš kvůli klimatickým změnám v prvním století přesídlili do Střední Asie, odkud vypudili různé jiné nomády, o sto let později se posunuli někam do severozápadního Kazachstánu, kde si v roce 370 podrobily nomádské Alany, a v roce 375 rozvrátili gótská království v Černomoří.

Když se objevili na hranici Evropy, bylo to zjevení přesahující běžnou zkušenost s nomády. Vlastně jakoukoli zkušenost a jakékoli představy.

Pokračovat ve čtení celého článku na: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=469589

2075 Celkem čtenářů 3 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2017/01/469589_article_photo_4CwTCSb0_900x.jpeghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2017/01/469589_article_photo_4CwTCSb0_900x-150x150.jpegTomášHistorieVšechny rubrikybarbaři,historie,Hunové,stěhování národůOpravdu nechci psát o IS, ale o Hunech a Attilovi. Leda by někdo chtěl vidět nějaké analogie, ale z toho mě, prosím, neobviňujte. Já se jdu vracet do doby stěhování národů - když jsem to tuhle načal s Góty a bitvou u Adrianopole. Hunové byli nejspíš etnicky smíšeným kmenovým svazem...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii