Co bylo opravdovou příčinou, to zatím nevíme. Já si osobně myslím, že fakt šlo o šlendrián některého dělníků, který pracoval na probíhající rekonstrukci. Ano, mohlo jít i o teroristický útok, ale spíš si opravdu myslím, že ne. Velký požár může vzniknout ze zdánlivě úplné kokotiny. Kdo zná rekonstrukce památek ví, že máte dřevěné lešení, na něm spousta pryskyřic a ředidel. Všechno vysoce hořlavé. A znáte-li Francouze, je vám jasné, že nějaké předpisy je vůbec nezajímají a klidně si zapáli na tom lešení vedle piksly acetonu, protože přece nepoleze kvůli cigáru třicet metrů dolu. Jakože Francouzi kouřej jak šílení (popelníky v McDonaldu maj myslim jenom ve Francii, což o něčem svědčí).

Kdybych měl sázkovou kancelář, dal bych pravděpodobnost nehoda:útok třeba 10:1.

Jak reaguje pařížská generální prokuratura? Přizná, že příčinu neznáme, a současně konstatuje, že šlo o nehodu. A útok je tedy jednoznačně vyloučen. Rozpor? Příčinu neznáme a víme, že šlo o nehodu? Samozřejmě. Tenhle přístup je nepředstavitelně hloupý. V tuhle chvíli je jedno, co se vyšetří, protože politické rozhodnutí bylo prohlásit věc za nehodu. Takže dál už se ani vyšetřovat nemusí. I kdyby to náhodou byl teroristický útok, předem bylo oznámeno, že nám ho zatlučou, a i když se vyšetří, že šlo o jiskru, která odletěla z rozbrusky nepozorného dělníka, je to jedno.

Aby se to hezky řetězilo – v IDěsu vyšel vysvětlující článek s návodem, jak máme věci chápat. Požár využívají podvratné síly k šíření nenávisti. Video, kde se křičí Alláhu Akbar, je podvrh (to opravdu je), záhadná postava na věži je hasič (to nejspíš také opravdu je), francouzští muslimové požár nezaložili (To je axiom. I když, jak píšu výš, asi opravdu ne.) a ani z něj nemají radost …a to není pravda. Řada jich tu radost dává najevo. (Což je mimochodem pro mě ještě horší zjištění, než kdyby se vyšetřilo, že požár založil citově deprimovaný retardovaný blb křičící přitom Alláhu Akbar, který nemá nic společného s ničím!) Na francouzském Facebooku těch radostných reakcí, které jsou skutečně nenávisté vůči Evropanům a křesťaství zvlášť, je docela dost. Kdyby jen zlomek takové útočnosti projevila druhá strana, během chvíle je elfská guerila nadosmrti smázne ze sociálních sítí a Al Hamaida proti nim rozpoutá trestní oznámení. Jenže tady je to obráceně, takže to neva. Vlastně ne, žádné “to neva”: To se nestalo, to neexistuje. Je to lež, hoax a ultrapravicová nenávistná kampaň. Šup tu hlavu zarýt tři metry do písku. Už se ani nenamáháme říct, že je to sice odporné, ale jde o marginální část společnosti.  Prostě to popřeme.

Nenávist pak ve skutečnosti vyburcuje přesně tenhle přístup. Bude někdo věřit takovým médiím? Bude někdo věřit taovým politickým elitám? No ano, někdo ano, ale už to chce kus přesvědčení. Zdravě kritický a skeptický člověk ne. Samozřejmě bude těmi věřícími označen za Putinofila, nácka, nenávistného xenofoba a ultrapravicového extrémistu. Ale přátelé, není za tím ani extrémismus, ani Putin, ani Vesmírní lidé. Je zatím nekonečná hloupost elit a části médií. Jestli někdo chce bojovat proti konspiračním teoriím, tak tohle byla ukázka, jak to nedělat.

A mimochodem – o průjmu mediálního kýče, kdy se nejrůznější zkrachovalí plitici nechávají fotit, jak do kasičky na obnovu katedrály přihazují svých deset euráčů, to už snad ani psát nechci. Svůj žaludek na to mám moc rád.

 

6504 Celkem čtenářů 4 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screen-Shot-2019-04-17-at-17.12.53.pnghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screen-Shot-2019-04-17-at-17.12.53-150x150.pngTomášNovinkySpolečnostCo bylo opravdovou příčinou, to zatím nevíme. Já si osobně myslím, že fakt šlo o šlendrián některého dělníků, který pracoval na probíhající rekonstrukci. Ano, mohlo jít i o teroristický útok, ale spíš si opravdu myslím, že ne. Velký požár může vzniknout ze zdánlivě úplné kokotiny. Kdo zná rekonstrukce památek...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii