Mnohokrát se debatuje, jak by bylo krásné, kdyby lidé nerozhodovali prostřednictvím poslanců, ale sami. V přímé demokracii. Bylo by to přece mnohem lepší. Nebo ne?

Vycházíme z toho, že poslanci odklánějí, že jsou ochotni prohlasovat zákon za nabídnutý milion, že jsou to mimozemské bestie z jiného vesmíru, které se proti vůli nás, lidí, zmocnily parlamentu. Smečka zločinců, proti kterým je třeba bojovat. A když nic jiného, jsou manipulovatelní.

Jenže podívejme na jendací řád sněmovny, dojde nám, že kdyby o zákonech měli jednat v referendech všichni občané (pomíjím technickou otázku), ve finále by to bylo tak, že celý týden bychom nedělali nic jiného, než si pročítali návrhy, hledali ouvislosti, domýšleli důsledky, sobotu bychom obětovali nějakému hromadnému celonárodnímu chatu a v neděli bychom hlasovali. Naprostá většina hlasujících by i tak neměla nejmenší tušení o dopadech zákonů, o kterých se hlasuje.

Poračovat ve čtení celého článku: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=412336

1389 Celkem čtenářů 3 Dnes čtenářů
TomášSpolečnostVšechny rubrikyobčanská společnost,společnostMnohokrát se debatuje, jak by bylo krásné, kdyby lidé nerozhodovali prostřednictvím poslanců, ale sami. V přímé demokracii. Bylo by to přece mnohem lepší. Nebo ne? Vycházíme z toho, že poslanci odklánějí, že jsou ochotni prohlasovat zákon za nabídnutý milion, že jsou to mimozemské bestie z jiného vesmíru, které se proti...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii