Mnohokrát se debatuje, jak by bylo krásné, kdyby lidé nerozhodovali prostřednictvím poslanců, ale sami. V přímé demokracii. Bylo by to přece mnohem lepší. Nebo ne?

Vycházíme z toho, že poslanci odklánějí, že jsou ochotni prohlasovat zákon za nabídnutý milion, že jsou to mimozemské bestie z jiného vesmíru, které se proti vůli nás, lidí, zmocnily parlamentu. Smečka zločinců, proti kterým je třeba bojovat. A když nic jiného, jsou manipulovatelní.

Jenže podívejme na jendací řád sněmovny, dojde nám, že kdyby o zákonech měli jednat v referendech všichni občané (pomíjím technickou otázku), ve finále by to bylo tak, že celý týden bychom nedělali nic jiného, než si pročítali návrhy, hledali ouvislosti, domýšleli důsledky, sobotu bychom obětovali nějakému hromadnému celonárodnímu chatu a v neděli bychom hlasovali. Naprostá většina hlasujících by i tak neměla nejmenší tušení o dopadech zákonů, o kterých se hlasuje.

Že je ti poslanci také nemají? Ale většinou mají, byť je tam samozřejmě riziko korupce. Mají na to asistenty, analytiky, poslanecké kluby, kde se návrhy předjednávají. A nejsou to emzáci z cizích galaxií, jsou to lidé, které jsme tam my poslali. Prosím připomeňme si to vždycky. My jsme je tam poslali. Jestli máme pocit, že někdo zaslouží pár facek, jsou to voliči, ne obludy a gangsteři zneužívající moc.

Možná by nás to pár týdnů bavilo. Pak bychom si všimli, že život v naší zemi se zastavil a všichni se jen věnují tvorbě zákonů, o níž nemají ponětí, lobbování, dohadování a hlasování. Pokud bychom nezemřeli hlady, tak bychom prostě přestali a naše přímá demokracie by se omezila na to, že si v neděli v Blesku přečteme, jak máme hlasovat a pak to odhlasujeme. Že přeháním? Vůbec ne. Zatímco korupčníci a lobbisté v současném systému musí získat spoustu zpovykaných poslanců, navíc vzájemně rozhádaných, v té krásné a světlé přímé demokracii by mi stačilo 5 novinářů na správně vybraných postech a národ by kdykoli odhlasoval přesně to, co já bych chtěl. A ještě by si mysleli, že to byla jejich vlastní volba, tedy by ji do krve obhajovali.

Nevěřte, prosím, chiméře “přímé demokracie”. Referendem lze rozhodovat pouze zásadní a esenciální otázky. Chceme být členy EU? Chceme přijmout Euro? A pak nanejvýš zpětně verifikovat parllamentem přijaté esenciální zákony. Jinak ona přímá demokracie nepřinese ani trochu svobodnější svět a chytřejší řízení státu, ale přesně naopak – vytvoří velmisnadno manipulovatelné a zneužitelné politické prostředí. Být “politickým podnikatelem”, nic si nepřeju víc než přímou demokracii.

Původně publikováno: https://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=412336

7896 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
TomášSpolečnostVšechny rubrikyobčanská společnost,společnostMnohokrát se debatuje, jak by bylo krásné, kdyby lidé nerozhodovali prostřednictvím poslanců, ale sami. V přímé demokracii. Bylo by to přece mnohem lepší. Nebo ne? Vycházíme z toho, že poslanci odklánějí, že jsou ochotni prohlasovat zákon za nabídnutý milion, že jsou to mimozemské bestie z jiného vesmíru, které se proti...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii