Podle Halíka je to jasné: Je naší morální povinností přijímat uprchlíky. My máme, oni potřebují, je to jasné. Nebo není?

Ona tahle otázka ukazuje na dokonalý zmatek, který jsme si v našem vnímání odpovědností vytvořili. To, že někdo má a někdo ne, není pro toho prvního žádným způsobem zavazující. To je první problém. Takhle uvažují nejryzejší socialisté: Všichni by měli mít stejně. Neměli. Nerovnováha má nějaké okolnosti a příčiny.

Zapátráme-li po příčinách, proč některé země trvale generují tisíce a tisíce běženců, nemůžeme přehlédnout (pokud tedy přehlížet nechceme záměrně), že problém je především v té zemi samotné. Problém je v tom, jak se tam vládne, jak se hospodaří, jak se vláda dané země snaží něco se situací dělat. Pokud je v některých zemích standardem, že otec zplodí dvanáct dětí, ačkoli je neuživí, je logickým důsledkem, že deset z nich zemře hlady a na nějakou nemoc. Je to smutné. Ale je to odpovědnost onoho otce, případně vlády, která dalším a dalším generacím nezajistí elementární vzdělání, které by zajistilo, že se to nebude v další generaci opakovat. Není to odpovědnost Evropana, a to ani v okamžiku, kdy mu v téže době v chlebníku zplesniví půlka nesnědeného bochníku.

Zní to cynicky, ale není. Je to absolutně logické a z vývojového pohledu nutné. Chybné vzorce chování by neměly být posilovány – třeba tím, že jeho deset dětí nakrmíme místo něj. Kamenujte mě coby nelidu, ale je to tak.

Pokračovat ve čtení celého článku: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=440353

753 Celkem čtenářů 3 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2016/12/mapa-islám.pnghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2016/12/mapa-islám-150x150.pngAdminMigrační vlnaSekulární společnost a islámSpolečnostVšechny rubrikymigrace,migrační vlna,migranti,uprchlíciPodle Halíka je to jasné: Je naší morální povinností přijímat uprchlíky. My máme, oni potřebují, je to jasné. Nebo není? Ona tahle otázka ukazuje na dokonalý zmatek, který jsme si v našem vnímání odpovědností vytvořili. To, že někdo má a někdo ne, není pro toho prvního žádným způsobem zavazující. To...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii