Kdykoli vypukne debata o fašismu, ozvou se lidé, kteří o něm mají jen velice mlhavou a pokřivenou představu. Ve škole jim řekli, že fašismus je fuj a tak to přijali, aniž by to zhodnotili kriticky.

Já vím, když se řekne fašismus, potažmo německý nacismus, vybaví se nám hned světová válka, genocida, koncentrační tábory… Tedy dílo fašistických extrémistů. Fašismus přitom žádnou válku a ni násilí nehlásal, šlo o myšlenku nastolení velice spravedlivého, sociálně solidárního pořádku (ano pořádku, žádný chaos). Ten se sice vinou extrémistů zvrtl, ale v jádru šlo o dobrou věc. Za fašistu se před válkou v Německu považovala třetina obyvatel, španělským fašistům žehnala církev… nebo snad chceme předpokládat, že třetina Němců byli vrazi a šílenci?

A vůbec, proč nám vadí hajlování nebo malování svastiky? Vždyť jsou ve své podstatě nevinné symboly a jaký más smysl bojovat proti symbolům?!

Rozčílil jsem vás předchozím odstavcem do běla? Nesahejte po lécích na tlak, já jen zkoušel vaši reakci. Máte pravdu, třetina Němců je určitě moc na to, abychom je mohli považovat za zločince a extrémisty. Většina z nich nejspíš byli slušní lidé, které strhl proud událostí a rétorika fanatiků v čele státu. Němci jen ty extrémisty nezastavili. Po válce z toho většina z nich prožila docela slušnou kocovinu.

To je jedna z věcí, o které jde.

Druhá věc, o kterou jde, že ať si se fašistická ideologie považovala za něco přirozeného, správného, mírumilovného, šlo o ideologii zločineckou ve své podstatě.

Nemůžeme říci, že to byly dobré myšlenky, ale Hitler je zmrzačil. Ne, on je jen do důsledku naplnil. Na fašismu byly určitě strašidelní “extrémisté”, lidské zrůdy, které s gustem vraždily a mučily. Jenže nebyli tím nejhorším. Nejhorší na tom celém byl ten myšlenkový systém ve svém jádru a fakt, že většina ho přijala jako něco v podstatě pozitivního.

A denacifikace po válce neznamenala ztrestání půlky obyvatel na principu kolektivní viny. Potrstáni byli samozřejmě ti, kdo se podíleli aktivně, ale především jsme dokázali konstatovat, že fašismus a nacismus jsou zločineckou ideologií a nemají v naší společnosti místo, a to ani jejich symboly. Právě proto, že jde o symboly toho, co považujeme za zcela nepřijatelné.

Možná se v tom všem shodneme a říkáte si, proč to takhle polopaticky pitvám. Inu, zkuste si teď v tom předchozím textu prohodit pár reálií a dosadit si tam komunismus a Stalina, případně islám a islámský stát. I s jejich atributy a symboly.

Zdroj: http://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=436498

3065 Celkem čtenářů 2 Dnes čtenářů
http://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2016/12/nesvobodné-ideologie.pnghttp://sedmavlna.cz/wp-content/uploads/2016/12/nesvobodné-ideologie-150x150.pngTomášSekulární společnost a islámSpolečnostVšechny rubrikyfašismus,ideologie,islám,totalitaKdykoli vypukne debata o fašismu, ozvou se lidé, kteří o něm mají jen velice mlhavou a pokřivenou představu. Ve škole jim řekli, že fašismus je fuj a tak to přijali, aniž by to zhodnotili kriticky. Já vím, když se řekne fašismus, potažmo německý nacismus, vybaví se nám hned světová válka,...Tomáš Houška - blog o hlavně budoucnosti, i když občas k ní docházíme přes historii